| Denysuk_3788 a întrebat:

De multe ori am vazut pe mess ca unii scriu idem. Ce inseamna? thinking

Răspuns Câştigător
| cevazacelamineintorace a răspuns:

Ibidem şi idem sunt cuvinte din limba latină. A se vedea secţiunea 6. 1. 6 din Eseul filosofic. Lucrul acesta este extrem de important pentru observaţiile care urmează.

În primul rând, aceste cuvinte trebuie scrise cu litere cursive

În al doilea rând, merită să vedem în dicţionar care este înţelesul şi statutul lor din punct de vedere gramatical. Înţelesul lui „ibidem" care ne interesează în contextul aparatului academic al eseului este tot acolo, în acelaşi loc. Din punct de vedere gramatical, „ibidem" este un adverb. În schimb, „idem" înseamnă acelaşi, aceeaşi, acelaşi lucru şi este un pronume.

6 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Adica si ei zic acelasi lucru.
De exemplu eu zic "Sunt pe TPU" si tu in loc sa zici "si eu sunt pe TPU" zici "idem"hee hee.

| Malvina24 a răspuns:

Adica la fel, identic, etc

http://dexonline.ro/definitie/idem

| cornculapte a răspuns:

'Idem' inseamna 'la fel'. Dar nu doar pe mess, adica nu e in 'limbaj de mess'.
De exemplu tu imi spui ca esti obosita si eu zic 'idem'. Vreau sa spun de fapt ca si eu sunt obosita.
Capisci? happy

| cevazacelamineintorace a răspuns:

Dai fundita?

| Denysuk_3788 explică:

Gata Whiskers ti-am dat fundita.Multumit/a?hee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inseamna "la fel" ...la fel cu ce ai zis tu mai inainte...