| gheorghita a întrebat:

este cineva de aici la facultatea de litere? sau care a absolvit facultatea asta? trebuie sa stii limba straina pe care te axezi la perfectie sau inveti in timp sa te perfectionezi? daca as alege eu as alege romana-engleza dar engleza nu o stiu la perfectie asta ar fi o piedica? imi dati ideei de facultati? sunt la profil uman

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Trebuie sa stii limba straina perfect, pentru ca, la cursuri, nimeni nu-ti va vorbi romaneste.
In facultate nu inveti limba, ci doar chestii de finete, pe care nu aveai cum si de unde sa le inveti pana atunci.
Tot ce va fi curs/seminar/examen la limba straina in facultate va fi IN limba straina.

1 răspuns:
| catthshshshs a răspuns:

Eu sunt studenta la Facultatea de Litere din Iasi si pe langa limba romana, fac si engleza.
Da, trebuie sa cunosti limba straina foarte bine, altfel nu vei putea face fata.
Daca ai alege romana-engleza, nu e nicio problema daca nu o stii la perfectie, nici eu nu pot sa zic ca o stiu perfect. Gandeste-te ca sunt studenti care habar nu au de engleza, dar totusi trec.