| Myforyou a întrebat:

Buna Imi puteti da si mie cateva exemple de fraze in care sa existe propizitii subordonatoare subiective? Nu pricep deloc subiectiva si maine ma asculta crying crying funda urgent

Răspuns Câştigător
| Anytza5115 a răspuns:

Subiectiva in fraza inlocuiesti subiectul printr-o propozitie.
Ex.: Cine a invins/ a primit trofeul.
Invingatorul a primit trofeul.
Nu se cade/ sa nu-i respect pe cei in varsta.
Nu se cade nerespectarea celor in varsta.
Sper ca te-am ajutat happy Funda? big grin

1 răspuns:
| Cameliapantiru a răspuns:

Buna! Subiectiva intr-o fraza este echivalentul subiectului intr-o propozitie, sa-ti dau cateva exemple, separand prin slash(/) propozitiile din fraza:
Au fost rasplatiti cu nota zece/cei care au lucrat suplimentar.
Cei care au participat la sedinta/ au adoptat hotararea.
Sper ca ai inteles. Succes maine si numai bine!