| anonim_4396 a întrebat:

Dati-mi exemple de conjunctii subordonatoare.

Răspuns Câştigător
| Katheriina a răspuns:

ITI ZIC EU happy COnjunctii subordonatoare : că, să, ca să, fiindca,întrucat,deoarece, desi, încat happy Cu placere

10 răspunsuri:
| DidiLovesYou a răspuns:

Subordonatoare - raportul de subordonare se stabileste intre o propozitie principala-regenta si o subordonata.

Subordonarea se realizeaza prin conjunctiile subordonatoare: ca, sa, daca, de, etc. si locutiuni conjunctionale: pentru ca, deoarece, fiindca, din cauza ca, etc.

| xxgabrielxx a răspuns (pentru DidiLovesYou):

Ce pisica draguta

| DidiLovesYou a răspuns (pentru xxgabrielxx):

Mersiibig grinlaughing

| xxgabrielxx a răspuns (pentru DidiLovesYou):

Cu placere

| DaNiElA_8352 a răspuns:

Ca, sa, ca sa, daca, de,

| rapgirl123 a răspuns:

Le poti invata din manual...snt cam 10 pacolo,,, cautale

| GumzZz a răspuns:

Ca,sa ca sa,fiindca, daca, deoarece cam asa... sper ca te-am ajutat big grin

| andypandy_2709 a răspuns:

Că, să, ca să, fiindca,întrucat,deoarece,desi,încat,ca,sa ca sa, fiindca, daca,big grinbig grin funda/?

| xxgabrielxx a răspuns:

ca,sa,fiindca din pricina ca, desi, incat big grin sper ca te ajut

| sebysmeker a răspuns:

simple: ca, să, ci, dar, de, fie, dacă, ori, sau etc.
compuse: ca să, ci și, și cu.
locuțiuni conjuncționale: măcar că, pentru că, cu toate că etc.