| Monique_3125 a întrebat:

In curand va fi ziua Francofoniei...si liceul nostru redacteaza o revista unde trebuie sa participe clasele bilingve de franceza...Despre ce as putea scrie, impreuna cu o colega?(ceva legat de Franta)
Multumeschappy

3 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Mont Saint Michel e foarte interesant; gasesti detalii pe Google.
Cum zicea si @Sara, gastronomia e un subiect inepuizabil. De asemenea, poti povesti despre faimoasele lor bauturi:cognac, sampanie, calvados, benedictina, plus vinurile.
Poti povesti despre trufe, a caror gasire/recoltare/conservare/comercializare e o adevarata aventura.

| Sara a răspuns:

Domeniul gastronomic a luat cineva?
Mnah, ce puteti scrie? Influientarea gastronomiei franceze asupra Romaniei. Chiar puteti scrie si 2 retete de dulciuri usoare ce le pot face chiar copii pnt mamele lor, si asa ca vine 8 martie. Legati va si de 8 martie, puteti scrie poezii dedicate mamei de 8 martie in franceza. Sau cum se sarbatoreste ziua memei in Franta (data, ce evenimente au loc). Sondaj de opinie in liceul vostru ce cadouri cumpara elevii parintilor lor.
Mai puteti lua un interviu profei vostre de franceza, sigur a fost in Franta cel putin o data si adresatu-i intrebari generale, de cunoastere despre Franta, ce a impresionat-o, cum este invatamantul acolo, cred ca se v a bucura in plus faceti o poza voi 3 si o puneti acolo langa reportaj, sau daca doreste doamna profesoara sa va dea chiar ea niste imagini din franta pe unde a fost ea. Va mai poate spune despre activitatile elevilor francezi ce sunt extrem de diferite fata de ale romanilor. Sper ca te am ajutat, pa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbeste despre legatura ce o creaza aceasta zi intre noi vorbitorii de limbi franceze