| andreeap08 a întrebat:

Buna! In curand voi avea o surioara si mama m-a lasat sa aleg numele. Nu pot alege dintre: Natalia,Amalia,Cristina, Giulia, Alexandra.
Dau funda!

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Aspazia sau Demelza.

| wildthing a răspuns:

Amalia e cel mai urat.
Giulia n-ar suna rau... daca ai fi in Italia.
Natalia suna binisor, dar parca o obligi prin nume sa contribuie la cresterea natalitatii.
Cristina e comun.
Alexandra e de asemenea destul de des intalnit, dar mi se pare cel mai frumos.

| 1997onur a răspuns:

Anisia

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Salut, Andreea!
De obicei, numele copilului semnifică ceva anume. Fie e pus după un sfânt în praznicul căruia s-a născut, fie e pus după vreun strămoș. La mine a fost un caz deosebit: m-au botezat după patriarhul care era când s-au născut ai mei. Așa că eu consider că trebuie să și semnifice ceva.
Dar, din listă, cel mai mult îmi plac Natalia, Cristina și Alexandra.
Felicitări!

| Anuket a răspuns:

Natalia = naștere
Amalia=muncă, harnic, valoros
Cristina-știu că este cel credincios, Cristos.
Giulia- mai bine nu, este numele Iulia care vine de la Iulius, luna Iulie.
Alexandra=protectoare.

Mai poți căuta semnificațiile numelor pe site-uri ca acesta: https://www.semnificatia-numelui.net/semnificatie-nume-alexandra/.

| 19flo79 a răspuns:

Inainte sa o vezi si sa o cunosti pe surioara ta, tu deja o iubesti si iti este drag de ea! Asa e?
Cum vrei sa o strigi cand vrei sa o chemi la tine? happy
Eu as striga-o Minune Mica... dar as alege numele de Natalia