| ioannanastase a întrebat:

Intreb pe cineva care cunoaste limba germana si ma poate ajuta. Cum se traduce exact propozitia: Sie hören sich ein konzert ein. Nu stiu exact ce rol are cuvantul sich in aceasta propozitie.

PS: Propozitia este corecta, dintr-o carte de limba germana.
Multumesc!

1 răspuns:
| firefox6 a răspuns:

Deci...sper sa te ajute raspusnul meu, nu sunt profesoara de germana ci doar o eleva de a 6 a de la honterus si sper sa te ajute urmatoarele: propozitia inseamna: Dvs ascultai un concert. sie tine loc de persoana a 3 a, adica e de politete. horen inseamna a asculta, auzi si este legat de ein-ul de la sfarsitul propozitiei, adica vb e einhoren (mai corect era zuhoren). ein konzert=un concert, iar in final, sich, sich nu se pre poate traduce. e ceva de genul ea asculta ei un concert, si-l asculta, este optional, putea sa fie si doar si horen ein konzert ein.