| acarata a întrebat:

M-am gandit, poate aveti voi idee si ma puteti ajuta cu o mica problema. Am un prieten despre care am aflat mai nou ca e penticostal. Eu ma inteleg foarte bine cu el (ca tot veni vorba, imi si place de el), si, ma rog, el mi-a spus ca daca vreau sa vad cum este la ei sa merg urmatoarea zi cu el la biserica. Eu am vorbit cu mama si am cautat pe internet "penticostali", ca sa vedem mai exact ce-i cu ei (mama stie ca imi place de el, si normal, parca voiam sa merg). M-am speriat de ce am gasit: ca sunt satanisti, ca vor sa te atraga la religia lor, ca se manifesta tavalindu-se prin biserica etc. Mi-a fost cam frica sa merg, dar, m-am dus pana la urma cu mama. Sincer, nu mi s-a parut ceva...de satanisti. Dar mi-a spus mama ca parintii baiatului aceluia au intrebat-o daca nu vreau sa merg si eu in nu stiu ce tabara organizata de biserica lor, ca merge si fiul lor. Mama a refuzat, bineinteles, dar acum eu nu stiu ce sa mai cred. Sunt sau nu oameni cumsecade penticostalii, ca eu nu stiu ce sa mai cred. Si pe internet gasesc numai pareri contradictorii. Merci mult. Dau funda celui mai convingator raspuns.

2 răspunsuri:
| acarata explică:

@Diegis, multumesc de raspuns, doar ca eu am mentionat chestia cu propunerea taberei ca sa vad ce zic cei de pe aici: daca este sau nu un fel de a incerca sa ne atraga catre religia lor. Nu am spus ca eu voiam sa merg. Pentru ca nu voiam si nici nu vreau. Oricum, multumesc mult dar cred ca ar fi trebuit sa formulez intrebarea mai clar: Pot sau nu sa ma incred in el cu toate ca este penticostal, despre care pe internet se scriu atat de multe lucruri rele?
Oricum, merci de ajutor.

| Diegis_1816 a răspuns:

Răspunsul (la genul ăsta de probleme) pe care îl cauţi nu este pe internet. El este în sufletul tău. Eu te voi ajuta cu cîteva chestii ajutătoare să îl exprimi.
Ai nevoie de o religie? Religia se poate studia acasă, în pădure, pe munte, oriunde. Religia nu necesită neapărat întruniri. Mai presus de toate, o relaţie frumoasă dintre doi oameni, nu ar trebui să fie condiţionată de nimic. Aşadar, dacă nu te interesează aparteneţa la o religie anume şi ai face-o doar de dragul lui, nu cred că este o idee bună.
Indiferent de tipul religiei, sau metoda prin care se manifestă aceasta, NUMAI TU decizi ce îţi place! Personal mi se pare anormal să mergi într-un loc (de tip tabără) unde se spun rugăciuni şi se vorbeşte despre spiritualitate cu partenerul îndrăgit la sugestia părinţilor acestuia. Dar este strict părerea mea. Poate tu priveşti altfel lucururile.
De ce nu ar propune şi părinţii tăi ca el să meargă într-o tabără ne-religioasă organizată de o unitate de învăţămînt unde mergi tu. Ai lui ar fi de acord? Dacă da, cred că ar avea mult mai mult farmec acest gen de tabără!
Acesta a fost ajutorul acordat. Răspunsul îl dai tu!