| AlexMAV a întrebat:

Am o problema cam complicata. Am 17 ani si problema mea se leaga de religie. Sunt crestin-ortodox. Mama imi tot zice, mai ca ma si obliga sa ma duc sa ma spovedesc. Azi mi-a spus ca-mi taie si din banii pe care mii da la scoala daca nu ma duc. Ce as putea face ca la un moment dat nu am sa mai rezist, ma enerveaza faptul ca tot se tine de mine sa ma duc. Eu ii tot spun ca nu-s obligat sa merg, imi mai spune ca eu am fost nascut crestin-ortodox si asa am sa fiu si asa mai departe. Apoi de ce in lumea asta e asa multa suferinta, de ce sunt oamenii neajutorati? Unde e Dumnezeu atunci? Inainte cand eram mai mic mai mergeam la biserica, dar incet-incet nu am mai mers. Ultima data a fost anul' trecut de Inviere. Pe langa astea, se tot investesc banii in biserici, de ce? De ce nu se face un spital? O scoala? Preotii bogatanii pamantului din banii nostri. Pentru ce? Pentru ce? Daca e asa cum se spune ca Dumnezeu este iubitor de ce e suferinta in lumea asta? Nu stiu para imi dispare credinta. Nici nu mai stiu in ce sa cred. Am stat si m-am gandit si logic la toate evenimentele astea cu suferinta si bisericile noi construite. Chiar nu stiu ce sa mai cred. In primul rand as dori sa-mi spune-ti ce i-as mai putea spune mamei ca eu nu vreau sa merg la biserica ca nu intelege, i-am spus ca nu vreau de mai multe ori, dar e incapatanata, si nu cred ca e normal ca sa-ti obligi copilul sa creada in Dumnezeu asa, cu toate ca am indata 18 ani, dar totusi. In al doilea rand as vrea sa-mi spuneti argumentele voastre referitoare la suferinta si bisericile noi construite...
Oricine poate sa-mi lase raspuns crestin/penticostal/ ateu/ orice, toti suntem oameni, dar cu argumente va rog frumos.
FUNDA!

9 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Ai sa te duci sau nu ai sa te duci. Dar cauta sa nu judeci (ca de ce suferinta, ca de ce biserici ).
Cred ca problema ta e si din cauza orgoliului (asa un baiat/fata mare, la biserica cu niste babe, in loc sa rupa plasa cu Ronaldo). Cauta sa iti invingi partea asta a orgoliului.

| doctorandus a răspuns:

Pai te duci la spovedanie si ii spui preotului ca esti criminal in serie, ca ai omorat deja cinci oameni si sa-ti dea Canon pentru iertarea pacatelor.

| danay72 a răspuns:

Nu e bine sa te oblige,pentru ca Dumnezeu vrea sa ii slujim de bunavoie, nu din obligatie. Apoi, azi suferinta nu are legatura cu Dumnezeu, pentru ca nu el conduce lumea, ci Satan. 1Ioan5:19. Dar in curand, va pune capat, pentru ca si el s-a saturat de rautatea si suferinta de azi. psalmi37:9-11. Apoi,despre preoti, ai dreptate, Biblia nu spune ca trebuie platiti pentru ca fac ceva pentru oameni. Isus a zis gratis ati primit, gratis, dati. Matei10:8.Dumnezeu e dezgustat de atitudinea lor si de lacomia lor dupa bani.

| relian a răspuns:

Mama ta se pare ca este o femeie fanatica asta e cuvintul.Te intreb tu nu ai tata? Spune-i lui taicatu uite ce face mama te obliga la nu stiu ce chestii.Asta e ce mai mare timpenie sa obligi pe cineva, sa il santajezi sa faca ce vrei tu.Ei acum ca ai exemplu pe viu iti poti face o imagine cum erau tratati pe vremuri oamenii simpli de catre biserica.Gindeste ca tu esti copilul ei dar acei oameni simpli de pe timpuri erau oameni nevinovati, iar biserica nu doar ca ii ameninta, dar ii si omora chiar sa dea exemple si uite asa oamenii au ajuns vrind nevrind sa creada in ceva ce nu voiau. Daca maicata tot insista spune-i ca o reclami la politie.Da ai auzit f bine treci si tu la amenintari si mai spune-i ca cindva va ajunge batrina si neajutorata si atunci va vedea cum este sa rami singur, parasit si asa mai departe.Cu oamenii de genul asta nu trebuie sa te porti decit asa cum o fac ei, cu vorba buna nu-i poti face sa inteleaga absolut nimic.Nu ai obligato tu sa te faca, deci este obligatia ei acum s a te creasca atita vreme cit tu esti la o scoala, chiar daca treci de 18 ani. Poti sa ai si 30 de ani daca tot mergi din scola in scoala ea este obligata sa te intretina.Bine asta asa informativ ca oricum nu faci tu chestii de astea.Dar poti fi in scoala cel putin pina la 24 de ani situatie in care mama ta este obligata prin lege sa te intretina.Cu suferinta si restul eu cred ca le poti intelege asa in situatia in care esti.Imagineaza-ti cum te simti tu doar ca maicata face presiuni asupra ta, dar gindeste-te cum am spus sa fi trait tu mai stiu eu cate sute de ani in urma. Daca nu te executai maicata chema biserica si se ajungea pina sa fii inchis, apoi spinzurat in cel mai fericit caz. Ajungi sa te intrebi pai ce mama mai este acea femeie care ajunge sa isi ameninte copilul.Hai inteleg ameninti daca esti un on rau, faci rele, daca nu inveti chestii absolut necesare care iti vor fi de folos in viata, dar sa ameninti sa crezi in ceva ce niciodata nu-ti va folosi deja depaseste chestii morale simple.Parintii mei,adica mama este o femeie si ea credincioasa, dar niciodata, absolut niciodata nu a obligat vreun copil de-al ei sa mearga la biserica, sa citeasca ceva religios, sa stea sa pupe mina popii si asa mai departe.La noi acasa cind venea popa, pentru ca venea ca mama ii primea restul toti fugeam, ne ascundeam.Si asta nu ca ne invatate cineva sa fugim, ba dimpotriva mama ne spunea ca popa nu ne maninca etc.Dar asa am fost noi crescuti sa alegem ce vrem in privinta asta deci pur si simplu nu ne placea prezenta popii.Mama nu ne certa macar pentru asta.Si te asigur ca niic unul din copii ei n-au ajuns rau si cred ca nici tu nu esti o persoana rea sau sa ajungi mai stiu eu ce raufacator pentru ca nu mergi la biserica.Astea sint niste timpenii,biserica vede tendinta oamenilor, adica departarea de biserica si deja a intrat in alerta ca isi pierde clientii, sau cel putin viitori clienti, crestii de miine, generatia urmatoare de indoctrinati.Maicata doar asa se potoleste crede-ma cu amenintarea, ca de vorba buna no sa inteleaga niciodata.Nu conteaza ca e mama ta, daca ea ajunge sa faca asta copipului ei atunci nu mai iti este mama.Mama e cea care are grija de tine si asa mai departe.

| Mayar a răspuns:

Suferinta exista pentru ca exista diavolul. Nu totul vine de la D-zeu. Ai uitat?
Daca te spovedesti nu mori, doar daca esti posedat. Ai grija.

| MskDesign a răspuns:

Din punctul meu de vedere trebuie sa faci ceea ce simti.Sunt si eu eu nascut crestin ortodox, dar nu m-am spovedit decat atunci chiar cand eram un copil mic.De pe la varsta de 10 ani nu am mai calcat prin biserici.Intre timp am ajuns la niste convingeri asupra divinitatilor si a religiilor.Acum la 31 de ani, ateu fiind, sunt casatorit de 7 ani cu o fata credincioasa si practicanta, am mai povestit asta si nu stau sa mai dau detalii. Vroiam sa ajung la faptul ca nu are importanta daca crezi sau nu in ceva atat timp cat stii sa convetuiesti cu cei din jurul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si vei crede fratica fiindca ce vrea femeia, vrea si Dumnezeu.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Cand esti obligat sa faci un lucru nu esti un om liber.
dumnezeul imaginar a ucis 25.000.000 de oameni cu prunci si femei gravide cu tot(lista completa aici http://alturl.com/pcqnq ). sau cand poruncea ca oamenii sa ucida. dumnezeu zice: "Daca un om merge cu o femeie maritata, daca merge cu nevasta aproapelui sau, omul acela si femeia aceea sa fie pedepsiti cu moartea." alte indemnari la crima din biblie le poti vedea aici http://alturl.com/sgkid deschide chiar biblia din casa si verifica faptul ca nu spun minciuni. "Cine va face vreo lucrare în ziua Sabatului va fi pedepsit cu moartea." biblia online: http://biblia.resursecrestine.ro/exodul/31 sutele de prostii din biblie le gasiti subliniate pe http://www.evilbible.com/Murder.htm

http://bibliapentrusceptici.ro/crime-dumnezeiesti-biblie/

| Sean a răspuns:

Nimeni de aici nu ii in masura sa iti spuna ce sa faci, decizia o iei singur, esti destul de mare sa poti face asta, eu iti pot arata doar zice cateva lucruri care ar putea sa te ajute in ati lua decizia, eu zic sa mergi la spovedanie, si asta vine de la un ateu, nu pentru vreun Zeu, sa mergi pentru mama ta, daca acest lucru o face fericita, fa acest mic compromis care nu prea are cu ce sa te afecteze, lasa orgoliu deoparte aici, si faza cu biserica, nu o sa inteleg niciodata, daca chiar crezi intr-un Zeu, nu trebuie sa mergi la biserica sa te rogi, la slujbe si alte tampenii, poti face asta linistit din lacasul tau in liniste, cat timp crezi tu ca va fi necesar.

Trecand la partea cu crestinismul, ii destul de complicat, fa cateva cercetari in acest domeniu, ai putea citi biblia si pune cap la cap unele fraze din ea cu ce zice stiinta sau chiar cu unele fraze din biblie si vei vedea ca unele se contrazic, asta ti-o zic ca ateu, pentru ca sa crezi in ceva nu este un lucru rau, atata timp cat acest lucru este un impuls spre bunatatea ta si iti deschide noi orizonturi spre cunoastere, dar cand aceasta credinta se transforma in "Dumnezeu a facut asta, el stie", atunci incep sa apara probleme in gandire, ideea ii cat timp nu iti blocheaza orizonturile gandiri, credinta nu este un lucru rau, pentru ca de multe ori poate da speranta de care ai nevoie sa treci prin anumite faze.