| ladyalexan a întrebat:

Ma ajutati si pe mine cu cateva informatii referitoare la relieful si unitatile de relief(cele mai importante) despre Singapore? ofer funda

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Singapore e o formata dintr-o insula mare, foarte urbanizata, si mai multe insule mai mici in jurul ei. Are o suprafata de 714 km patrati. Singapore e separata de Indonezia de stramtoarea Singapore, si de Malaiezia de stramtoarea Johor.

In afara de insula Singapore, cele mai mare insule sunt: Jurong, Pulau Tekong si Pulau Ubin. Majoritatea altitudinilor nu depasesc 15 m, dar cel mai inalt punct din tara e un deal de 163 metri, numit Bukit Timah. Dealurile si vaile compuse din roci sedimentare domina nord-vestul tarii, iar terenurile nisipoase si joase domina estul. Singapore nu are lacuri naturale, doar rezervoare artificiale pentru asigurarea sursei de apa potabila.

Sper ca te-am ajutat happy