| MDE94 a întrebat:

Cum invat mai usor unitatile de relief ale Romaniei?

Răspuns Câştigător
| raluk27 a răspuns:

Cu harta in fata, si pe culori. Tot ce faci vreodata la geografie, faci cu harta in fata. Ai asa:
-munti (maro): lantul muntilor Carpati. Are aproximativ forma unui triunghi. In dreapta sunt Carpatii Orientali, jos Carpatii Meridionali (cei mai inalti, daca observi culoarea maro e mai inchisa, si in stanga Carpatii Occidentali (te gandesti la vest, la occident).
- Subcarpatii (un maro crem), sunt niste dealuri ceva mai inalte, in partea exterioara a Carpatilor Orientali (Subcarpatii Moldovei si de Curbura) si Meridionali (Subcarpatii Getici)
-podisurile (bej deschis): podisul Moldovei, podisul Transilvaniei (in mijlocul triunghiului), podisul Getic (sub Carpatii Meridionali), podisul Dobrogei
-dealurile(verde mai inchis): Dealurile de vest (partile alea dintre muntii din stanga)
-campiile (verde deschis): Campia de Vest(aia din stanga, de langa dealuri), Campia Romana (cea de jos, cea mai intinsa)
- Marea Neagra
Trebuie sa visezi harta. Uite, eu am terminat liceul de 7 ani si ce ti-am zis ti-am zis din cap. Si pot sa ti le si descriu. Daca le inveti bine din prima, nu le mai uiti.

| MDE94 explică (pentru raluk27):

Multumesc Raluca happy, ma bucur ca mai sunt oameni ca tine cu rabdare sa explice altora. Ce imi trebuie mie e ceva mai complicat insa voi recurge in cele din urma la a desena harta, fiindca stiu ca mi-e mult mai usor asa. In plus mie imi place geografia deci o sa fie bine. O sa-ti zic daca la bac m-a ajutat metoda ta, care oricum sunt sigur ca ma va ajuta! Multumesc inca o data.

9 răspunsuri:
| FlyJack a răspuns:

Repeta in minte in continuu, sau inainte de a te culca citeste de cateva ori in carte tot ce-ti trebuie, retine, si adormi cu gandul la asta, in somn totul se va preface in cunostinte superioare, si asa vei retine mai usor happy

| MDE94 explică (pentru FlyJack):

Principala problema e ca trebuie sa le recunosc pe harta, nu detin o harta suficient de mare incat sa le vad bine si nici o harta numai cu unitatile de relief, iar pe internet nu gasesc decat harti mici si pixelate altfel as fi desenat.

| FlyJack a răspuns (pentru MDE94):

Atlas Geografic happy
Cu siguranta gasesti la fiecare chiosc un Atlas Geografic happy

| Guildo a răspuns:

Studiezi in detaliu o harta fizica a Romaniei. Nu e foarte greu...

| Liviu4you a răspuns:

Deseneaza-le. E mult mai usor asa!

| ZuettH a răspuns:

Fa-ti un tabel cu ele... eu cand le-am vazut intrum tabel le-am invatat imediat happy

| poopsik15 a răspuns:

Inchizi netul si inveti....alta cale nu este...