| mydarkestdays a întrebat:

niciodată nu am înţeles ce e ăla film psihologic! până acum am auzit de "donnie darko" şi "black swan" că ar fi filme psihologice...dar ce este de fapt un film psihologic? care sunt trăsăturile lui?

1 răspuns:
| Mădă0611 a răspuns:

Psihologia studiaza psihicul, asa ca sunt acele filme in care se pune accent pe psihic. De exemplu, in Black swan, personajul principal o ia razna tongue. Memento e tot psihologic, Primal fear la fel, Shutter Island, Number 23 laughing, The machinist, Mr. Nobody love struck
Eu le numesc "filme care cer creier" tongue