| anonim_4396 a întrebat:

O intrebare mai mult pentru fete... Eu am 12 ani si inca nu mi-a venit menstruatia.Am o secretie vaginara (un lichid alb) care am auzit ca inseamna ca imi va veni in curand ciclul. Dar cand? Deja imi curge de vreo 1 an. Iar unei prietene care este in aceeasi situatie i-a venit acum 2 zile.Eu nu prea stiu ce sa fac deoarece mama mea a decedat acum 1 an si tatalui meu imi este cam rusine sa-i spun.Va rog ajutati-ma, dau fundita.Va rog fiti seriosi! Multumesc. V-asi ruga sa raspundeti din propria experienta. Voua dupa cat timp dupa ce va curs lichidul ala, v-a venit menstruatia?

Răspuns Câştigător
| anOnimăăăă a răspuns:

Hei micuto :* stai linistita o sa vina in curand happy. Am inceput sa am secretie vaginara la 12 ani si la 13 mi-a venit menstruatia.Nu te ingrijora daca la tine va veni mai tarziu, depinde de organismul fiecaruia :*Si imi pare fOarte rau pentru ce s-a intamplat cu mama ta sad>big grin

4 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Stai linistita, iti va veni si tie intr-o zi!
In medie, fetelor le vine menstruatie la 13-14 ani, cam asa, depinde de fiziologia lor.

Si sa stii, cu cat ti se intampla asta mai tarziu, cu atat mai bine, menstruatie este de multe ori o povara!

| TeoPT a răspuns:

Se spune vaginala. In 1-2 ani iti va veni ciclul. Nu te ingrijora de acum, la 16 ani daca nu iti vine atunci e o problema. Deocamdata, bucura-te de viata fara sa ai grija ca trebuie sa iti schimbi tamponul sau alte chestii din-astea. Bafta.

| fluturas a răspuns:

Dupa aproximativ 2 ani ar trebui sa-ti vina happy deci mai asteapta pana pe la 13 ani

dar nu-ti mai face atatea grijiwinking bucura-te ca inca nu ti-a venit pana la 16 ani este vremewinking
imi pare rau pentru mama ta sad, ai putea discuta cu o matusa sau sora/verisoara mai mare happy ori daca chiar nu ai cu cine si cu tatal tau, nu ar trebui sa-ti fie rusine sunt chestii normale happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aveam secretie vaginala de pe la 10 ani jumate.si mi-a venit ciclul la 11 ani si 7luni