| malexandra1234 a întrebat:

Pentru cunoscatorii de istorie:Cine isi pierde timpul citiind acest eseu si isi da parerea primeste funda!
Statul dac de la Burebista la Decebal:
Geto-dacii faceau parte din ramura indo-europeana a tracilor.Erau numiti geti de catre greci, iar romanii ii numeau daci.Strabon mentioneaza ca acestia vorb eau aceeasi limba. Teritoriul locuit de geto-daci era marginit la N de Carpatii Padurosi, la S de Muntii Balcani, la E de gurile raului Bug si la v de Dunarea Panonica.Erau organizati in triburi:a carpii in zina extra-carpatica, costobocii in nordul Maramuresului si al Bucovinei iar tribii in Dobrogea.Triburile erau conduse de un basileu si aveau centru in cetati fortificate.In secolul al VII-lea a aparut prima colonie greceasca, Histria. In secolul al VI-lea au aparut si Tomis si Calatis.
Societatea geto-daca era impartita in 2 mari clase:nobilii(tarabostes sau pielatii)si oamenii de rand(comatii).Era un numar mic de sclavi.Unul dintre motivele intemeierii statului dac a fost apararea impotriva atacurilor din n ale romanilor si din v ale celtilor.Dromichetes, era primul monarh sau rege al geto-dacilor. Avea resedinta in Campia Munteniei.A aparat Dacia de atacurile impotriva lui Lismach (rege trac) intre anii 300-292 I. HR.In secolul al II-lea, I.Hr, alti domnitori au marit puterea statului:Orobes si Rubobostes.In secolul I I. Hr. Dacia era condusa de Burebista(82-44 I. Hr). Acesta impreuna cu preotul Deceneu, a unificat intregul stat dac, si a marit puterea acestuia.In 60 I.Hr,a invins celtii. In 55 I.HR. a atacat cetatile est pontice(inclusiv Tomis si Calatis).In 48, participa la razboiul civil din Roma intre Pompeius si Cesar. Il sustine pe Pompeius, dar acesta pierde lupta, astfel Cesar planuieste un atac pentru daci. Cesar este ucis in 15 martie 44 I. HR., iar dupa putin timp este ucis de nobili si Burebista. Urmasibig grineceneu, Comosicus, Scorillo, Duras.
Apoi intre 87-106 D.HR. Dacia este condusa de Decebal.In 87 se incheie un razboi cu un final nedecis intre daci si romani.In 88 romanii ii inving pe daci la Tapae.Astfel,Decebal cere pace cu Domitian, dar acesta refuza. Apoi, Domitian este infrant la Panonia, si incheie pace cu Decebal.Cand moare Domitian(96 D.Hr),Roma e condusa de Nevra. Nevra il adopta pe Marcus Lupus Traianus, si cand el moare, Traian conduce Roma.(97-117 D.HR).Traian, intrerupe pacea incheiata dintre Domitian si Decebal din 89.Motivele fiind:Nerespectarea pacii de catre Decebal(s-a aliat cu dusmanii Romei-roxolonii), cresterea bogatiei Daciei, si puterii dacilor.Armata lui Decebal era formata din 150000de soldati daci si 20.000 de soldati din aliatii.
In anul 101 D.Hr.,dacii ii ataca pe romani la Tapae, dar dupa o lupta grea romanii ies invingatori.Tot in 101, se duce o lupta grea intre romani si daci in S. Dobrogei, in urma careia romaii castiga si Traian isi construieste monumentul Columna lui Traian.In 102 D.HR.romanii inainteaza spre Sarmizegetusa si Decebal cere pace.Traian o accepta. Intre 102 si 105 D. HR.,atat romanii cat si dacii, se peregatesc intens pentru luptele daco-romane.Traian cu ajutorul lui Apolodor din Damasc a construit un pod peste Dunare in Drobeta.Cu ajutorul acestui pod, Traian impreuna cu armata lui trec acest pod si inainteaza spre Sarmizgetusa.Decebal se retrage in Carpatii Orientali, dar este urmarit de cavaleria romana.Inainte de a fi prins de aceasta, Decebal se sinucide.Pana in 106 D.Hr.,toata armata daca e distrusa.
Urmarile:
-in 106 D.HR.,Dacia devine provincie romana.
-este adus de catre Traian drept prada de razboi din Dacia aur(165 de t) si argint (331 t), cu ajutorul carora isi construieste Columna lui Traian.
Provincia romana Dacia cuprinde :Transilvania,Banat, Oltenia si V.Munteniei.Este condusa de legauts-augusti si are centrul la Ulpia Traiana Sarmizegetusa.Integrarea dacilor in lumea romana se produce prin practicarea comertului, mestesugurilor si agriculturii.
Principalii factori ai romanizarii sunt:
-armata
-colonistii(din toate partile imperiului)
-veteranii
-limba latina
-religia romanilor
-administratia.
SFARSIT!
Cam cate pagini A4 credeti ca se ocupa cu acest eseu, tinand cont ca scrisul nu este asa de mic.
Va multumesc ca ati citit!

Răspuns Câştigător
| Ibrahimovic a răspuns:

Dintr-un maxim de 50 de puncte pentru partea a doua la o olimpiada, eu pentru acest eseu ti-as da maxim 25.
Iti spun si de ce. In primul rand nu ai o introducere. Ai amintit de indo-europenizare, trebuia sa dai definitia acesteia, sau macar sa explici pe scurt ce a insemnat indo-europenizarea.
Ceea ce e destul e ok este modul in care ai prezentat alcatuirea statului, modul cum s-a format si cum s-a organizat, insa te-ai axat prea mult pe niste chestii mai putin importante si doar ai amintit cele care trebuiau dezvoltate (spre exemplu nu ai insistat deloc la coloniile grecesti, un amanunt destul de important in istoria Daciei, dupa parerea mea).
Bine prezentate razboaiele daco-romane, poate si aici ar fi trebuit insistat mai mult cu acele armistitii, dar e ok si asa.
Iar la final, n-am vazut o incheiere. Era destul de simplu, puteai spune ca odata cu incheierea razboaielor daco-romane, Dacia a fost supusa procesului de romanizare. Spuneai ce reprizinta acest proces, perioada lui in Dacia (106-271) si cam atat.
A, si daca vrei sa amintesti consecintele sau urmarile acelor razboaie, cu acei factori ai romanizarii, ei trebuie integrati dupa ce termini cu razboaiele, inaintea incheierii.

Cam asa spun eu ca ar trebui facut. Te poti consulta si cu profesorul/profesoara ta de istorie, vezi ce spune.

| malexandra1234 explică (pentru Ibrahimovic):

Multumesc mult pentru sfaturi! Ai putea sa ma ajuti cu un eseu despre "Formarea statelor medievale romanesti"?

| Ibrahimovic a răspuns (pentru malexandra1234):

In ce clasa esti?

| Ibrahimovic a răspuns (pentru malexandra1234):

Vezi ca ti-am trimis mesaj privat, daca nu l-ai primit, contacteaza-ma!

| malexandra1234 explică (pentru Ibrahimovic):

Mersi mult

6 răspunsuri:
| Bubilul a răspuns:

Daca organizezi eseul la fel cum l-ai organizat aici si nu ai un scris "asa de mic" iti poat lua 6 pagini, dar nu cred ca va fi chiar atat... cel mai probabil 5.
Totusi pregateste-ti 6 pagini. Mai bine mai mult decat mai putin. Bafta la scris

| malexandra1234 explică (pentru Bubilul):

Ma pot prezenta la olimpiada cu acest eseu? big grin