| andra1998076 a întrebat:

Buna prieteni in curand am examenul de capacitate si nu inteleg unele exercitii ajutati-ma si pe mine. Se zice : Determinati numerele intregi x, stiind ca 11 supra 2x-1 este numar intreg. Ajutai-ma si pe mine dau fundita :**

Răspuns Câştigător
| TheStormD a răspuns:

Deci, daca numarul acela este intreg, trebuie ca 2x-1 trebuie sa apartina divizorilor intregi ai lui 11, adica -11, -1, 1 si 11.
Egalezi 2x-1 pe rand cu fiecare divizor, si scoti valorile lui x care sunt intregi. Cred ca asa e.