| Monique_3125 a întrebat:

Prin ce credeti ca ne deosebim de elevii din Franta? Avem mai mult de invatat, mai multe ore?

Răspuns Câştigător
| Dragosgan a răspuns:

Noi ne deosebim de elevii din Franta prin multe lucruri.In primul rand francezii sunt mai stricti si mai duri cu elevii, si aceasta,, fraica,, care le-o arata profesorii i mai struneste si se poate spune ca asa ar trebui facut si in Romania.In al doile rand, conditiile in scolile franceze sunt mult mai bune decat cele din Romania.In al treile rand la noi sunt bagate ore foarte multe.La francezii nu baga atatea ore, dar se invata foarte bine...si asa mai departe. Oricum daca vrei sa stii francezii sunt mai educatii ca elevii din Romania din toate punctele de vedere.

2 răspunsuri:
| Psihoyounger a răspuns:

Da, doar prin atat. In rest, suntem si noi elevi, ca si ei. De fapt, ar mai fi o diferenta. Ei nu isi fac temele pe TPU.

Psihoyounger

| Irina a răspuns:

Masterul care il fac eu e in parteneriat cu o universitate din Franta. ce pot sa iti spun este ca cei de acolo fac o saptamana la facultate si trei in cadrul unei firme, ca un fel de practica, doar ca este platita. Inainte sa se organizeze un master la ei, sunt chemati la un fel de sedinta directori de companii din domeniu si afla cam ce asteptari au ei de la absolventi intocmai ca sa faca programa in functie de ce se cere pe piata. De asemenea o treime dintre profesori sunt dintre acesti directori. parerea mea este ca au un sistem prea bine pus la punct. Faci o scoala si stii ca nu e degeaba.