| NesquikDuoSpecial a întrebat:

Am o problema, si daca puteti sama ajutati, mersi!
De la o perioada, invat greu si putin si uit pe loc. Problemele astea fiind la istorie si geografie. Cum pot sa invat si eu calumea o lectie?

Răspuns Câştigător
| simina96 a răspuns:

Buna! In primul rand trebuie sa fii odihnita, linistita. Daca esti obosita sau agitata nu rezolvi nimic.Incepe prin a asculta muzica mai relaxanta, nu foarte tare in timp ce incerci sa inveti, poti sa iei daca ai probleme de concentrare si memorare lecitina si magneziu.Si eu am mai avut perioade din astea cand pur si simplu nu mai puteam sa invat la nimic si imediat uitam tot dupa cateva minute.Dar, dupa ce am inceput cura asta de magneziu si lecitina pot sa spun ca invat mai bine si am o mai buna dispozitie si chef de invatat decat inainte.

1 răspuns:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

In primul rand trebuie sa te detasezi de alte preocupari atunci cand te apuci sa inveti.Fiind vorba de materii care au la baza multa teorie, in timp ce citesti consemneaza-ti ideile principale, apoi sa incerci sa dezvolti, din memorie, fiecare idee.