| Animeforlifee9921 a întrebat:

Buna seara. Daca ati vazut pe internet, probabil stiti ca maine vor suna sirenele ca sa se verifice in caz de defectiuni. Problema e ca eu ma sperii daca sunt zgomote mai mari si nu vreau sa intru in panica maine. Orasul meu este cam la 6-7 kilometri de comuna unde stau eu. Din cate am inteles eu, daca este o sirena moderna poate ajunge pana la 135 de decibeli, dar omul poate auzi maxim 120. Sper sa nu mi se sparga timpanele. Ce credeti,se aude tare sau doar asa putin? Stiu,pare penibil, dar nu am chef sa fac atac de panica degeaba.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu in Bucuresti unde ar trebui sa fie cele mai multe nici macar nu le aud... tu la 7 km niciosansa

| Freya1 a răspuns:

Da ce crezi ca e sirena aia bomba nucleara? Si mie îmi suna în oraș și încă la doi pași de mine, dar dacă dormeam nici nu auzeam.
E un sunet surd pe fundal nu tiuitoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La 6 km de oraș NU vei auzi nimic.

Eu în București stau la fix 200 de metri de o sirenă mare de pe un bloc.

Cu geamul închis abia o aud când se face exercițiul de alarmare.

| just4ubr2015 a răspuns:

Pune o pereche de casti si da drumul la muzica in ora respectiva si nu vei mai auzi

| korina99 a răspuns:

135 de decibeli e cam mult pentru urechea umana
oricum poti face conversia online
https://www.qtransform.com/ro/transforma/sunet/transforma-din-decibel.php