| ___Enzo a întrebat:

Buna seara! De ce persoanele cu handicap merg în scaune cu rotile?

Răspuns Câştigător
| Eireann a răspuns:

Sunt foarte multe patologii care pot face o persoana sa foloseasca un scaun cu rotile. Majoritatea utilizatorilor de scaun cu rotile nu au fracturi de coloana sau paralizie a membrelor inferioare, asta este o idee complet gresita. Eu de exemplu am distrofie musculara - pot sa imi misc picioarele ok dar nu am forta in ele si am glezne hipermobile ce face mersul duficil, dureros si foarte instabil. In casa uneori nu am nevoie de scaunul cu rotile - merg incet, ma sprijin de mobila, folosesc carje etc - dar daca ies afara il folosesc fiindca altfel as fi dependenta de altcineva. Asta in situatia in care pana la 24 de ani eram perfect sanatoasa, mergeam pe picioarele mele, eram foarte activa, faceam sport, 8 ani de balet si inca 6 de gimnastica ritmica, inot etc. dar pur si simplu aveam boala asta care nu s-a manifestat pana la 25 de ani si apoi a degenerat.
Sunt multe persoane in scaun cu rotile din motive cardiace sau din cauza de oboseala cronica, boala de neron motor (asta avea Stephen Hawking), slabiciune musculara, artrita (poate sa fie prezenta la copii sub 16 ani in forma de artrita juvenila). Unii se nasc cu anumite probleme de echilibru (incheieturi hipermobile desi in majoritatea cazurilor nu fac probleme combinate cu alte patologii pot sa duca la instabilitate), paralizie cerebrala, etc

3 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Pentru ca nu pot merge pe picioarele lor.

| LordCristobal a răspuns:

Pentru ca multi au coloana fracturata ceea ce nu le permite sa stea pe propriile picioare.

| Ciprian09 a răspuns:

Tu dacă ești sănătos, de ce mergi pe picioarele tale?