| george211090 a întrebat:

Bună seara, persoanele cu handicap pot beneficia de scutire sau de reducere a poliței RCA?

1 răspuns:
| Kamiyashiro a răspuns:

Este situatie care difera intre asiguratori
Unii accepta dovada medicala
Altii solicita depunerea dovezii ca autoturismul este special adaptat handicapului si in special cartea de identitatea a auto care sa contina completarea RAR ca auto detine adaptarea tehnica pentru a fi condusa pe drumurile publice de persoana cu dizabilitate.
https://www.avocatnet.ro/......dicap.html

Norma RCa prevede ca:

"Tarifele de primă stabilite de asigurători pot conţine reduceri comerciale până la un nivel de maximum 10%, cu excepţia reducerilor acordate pensionarilor şi persoanelor cu deficienţe locomotorii, precum şi a celor stabilite prin sistemul bonus-malus."

Asadar societatile de asigurare isi stabilesc propriul tarif si reduceri pentru persoane cu deficiente locomotorii. De asemeni au instructiuni de subscriere proprii prind documentele necesare pentru acordarea acestor reduceri.

https://www.avocatnet.ro/......-2015.html