| WallzRUp a întrebat:

Bună seara.

După părerea voastră, e România o țară balcanică sau nu?

Dobrogea este singura regiune care să află în Balcani, din punct de vedere geografic.

Acuma, din punct de vedere cultural, chiar poate fi plasată întreaga Românie(toate regiunile din țară) în Balcani?

Răspuns Câştigător
| StoicAnalysis a răspuns:

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Peninsula_Balcanic%C4%83

Cu toate astea, am vazut mereu ca toti zic ca suntem o tara balcanica, chiar daca doar 5-10% din teritoriu geografic vorbind este asa. Din punct de vedere cultural, poti face o paralela cu celelalte tari balcanice si ai sa vezi ca avem similaritati. Deci suntem o tara cu influente balcanice. Nu suntem puri, dar avem o influenta sesizabila.

4 răspunsuri:
| ReddY25 a răspuns:

Eu sunt de părere că nu

| mODIN a răspuns:

Eu consider ca da, din mai multe motive:

1. Tot sudul tarii a fost parte din Imperiul Otoman
2. Hainele noastre traditionale sunt identice cu celelalte din zona
3. Avem mituri, obiceiuri si superstitii care doar in Balcani exista (de exemplu ideea ca "te trage curentul")

| LisaJulie a răspuns:

Da este! De ce? Pentru ca are aceeași cultura ca Bulgaria, Serbia, Albania, Bosnia-Herțegovina și Macedonia de Nord! Muzica similara, mâncare, trecutul, am fost și sub ocupație otomana, avem mentalitate balcanica

| WallzRUp explică (pentru LisaJulie):

De Transilvania nu prea poți să zici că a fost sub ocupație otomană.

Spre deosebire de Ungaria(de exemplu), Transilvania nu a fost niciodată un pașalâc. Între 1526 și 1699, a fost un stat autonom.

Avem mentalitate balcanică? Mai mult voi sudiștilor poate, nu vorbi în numele altora.