| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara, este o perioada de criza, fiecare simte pe,, pielea lui"efectele acesteia, eu va intreb:la ce sunteti dispusi sa renuntati ca sa puteti rezista pe linia de plutire? Cum faci economie?

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Am renuntat la a mai iesi in oras, la a ne cumpara haine si al excursii.

| Barajag a răspuns:

Draga mea daca as fi fost in Romania sa lucrez crede-ma ca nu puteam face absolut nici o economie, dat fiind faptul ca toate sunt scumpe, mai ales daca pui problema ca unul din membri familiei nu are salariu si atunci ce economie sa faci? Unde sunt acum, sincer pot economisi si eu ceva banuti.Pa!

Abh
| Abh a răspuns:

Eu cred ca lumea ar trebui sa renunte la tigari si la alcool, la sucuri si la produsele fast food.

| EUSIATIT a răspuns:

PAi sincer incercam sa supravietuim adica platim darile si restul luamcite putin. mai renuntam la un suc eventual la o ciocolata. o haina. mai veche o punem pe noi. nu mergem la restaurant.in concediu. si cam atit poate va trece pentru ca SPERANTA moare ultima

| andalu a răspuns:

In primul rand la confortul personal care depasteste limitele decentei: in timpul iernii caldura data mai incet si inlocuirea difernetie de grade dintre trecut si prezent prin haine mai multe si mai groase, renuntarea la sucuri si dulciuri care oriucm nu sunt bune pentru organism. In cazul persoanelor care au vicii cred ca produsele care sa le alimenteze acele vicii ar trebui sa fie primele care sa fie scoase de pe lista de cumparaturi.

| AlecSSyA a răspuns:

Incearca sa reduci din orele petrecute in fata calculatorului sau televizorului. Daca ai centrala, foloseste-o mai putin(unele cunostinte se imbraca mai gros in casa, dar totusi lejer). Sau, daca lucrezi undeva straduiestete sa faci ceea ce ti se cere cat mai bine, propune lucruri noi sefului, prezinta-i avantajele acestor lucruri si daca continui tot asa fa-ti curaj si cere-i o marire de salariu folosind un limbaj adecvat, daca nu merge poti sa il rogi sa iti dea voie sa lucrezi peste program cateva ore pe care trebuie sa mentionezi va trebui sa ti le plateasca. Sper sa te ajute raspunsul meu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am renuntat la multe pentru o pers din familie.Adica pentru sanatea mamei mele. Daca ea e bine"criza"o trec mai usor...happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Era o intrebare pusa la modul general, ca eu fac de mult timp economie la orice...multumesc tuturor celor care vor raspunde!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai eu de exemplu mia-s vinde argintul sau o bratara pentru ca pot lua bani pe ele si as putea sa traiesc in perioada de criza pentru ca altii mor de foame pe capetewinking, si in legatura cu economia, fac tot ce pothappy

| prietenonghe a răspuns:

Buna Stejara! Cred ca iti dai seama, ca la intrebarea asta nu exista nici un raspuns pozitiv, dar totusi asta nu inseamna ca trebuie sa gandim negativ. Daca pana acum nu ne-a omorat criza, ce ne-ar putea sta in cale, sa nu depasim situatia? Cred ca ce nu ne omoara, ne face mai puternici!