| anonim_4396 a întrebat:

Sunt Baiat am 30 ani.
Cum se procedeaza la Policlinica HIPOCRAT 2000 cu Ecografie abdominala UHD.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cand vei avea nevoie de o astfel de investigatie, medicul tau de familie iti va da trimitere. Apoi, vei suna la policlinica, iti vei face o programare si ti se vor spune conditiile pe care trebuie sa le respecti (trebuie, in general, sa te prezinti nemancat si cu vezica urinara plina)

2 răspunsuri:
| Saveluc a răspuns:

Trebuie sa numananc inainte de 4 ore si sa bea cat mai multa apa plata minim 1L. Am fost programat pentru joi la ora 8:40 Dimineata. Am intrebat ca nu stiu cum trebuie sau ce trebuie sa fac la ei

| Brigaela a răspuns (pentru Saveluc):

Nu trebuie sa faci nimic. Trebuie sa faci un dus in dimineata respectiva si sa ai haine curate pe tine (proaspat spalate). In rest, vei merge in cladirea respectiva, unde este o receptie, vei spune cum te numesti si facptul ca ai o programare pentru ecografie la ora X. De acolo te vor indruma ce sa faci. Vei purta o scurta discutie cu medicul privind motivele acestei ecografii si bolile anterioare semnificative (operatii, boli cronice, etc) si apoi te va examina ecografic. Practic iti va dezveli abdomenul ridicand mult bluza si coborand pantalonii si chilotul pana la limita parului pubian, te va unge cu un gel special (de consistenta unui gel de dus) si te va examina cu o sonda pusa in contact direct cu abdomenul (e ca un aparat cu care citesc coduri de bare in supermarket).