| Arcani a întrebat:

Buna stiti cumva ce semnifica aceste nume?

Alex
Matei
Sebi
Darius
Maria
Irina
Florentina
Multumesc si dau funda.

Răspuns Câştigător
| iulia972 a răspuns:

Alex-Un nume care creaza individualitate, independenta, incredere in sine, initiativa, inclinatie catre activitatile fizice.
- Exprimare directa si sincera.
- Nevoie de a fi creativ si original, sau de a-si sublinia originalitatea, lucru ce ii poate lua prin surprindere pe cei din jur.

Numele Sebastian are radacini in limba greaca, in cuvantul "sebastos" (venerabil); deriva, de asemenea, din numele roman Sebastianus, specific locuitorilor orasului Sebastia din Asia Mica.

David-semnificatia numelui David ar fi „iubitul parintilor", desi mult mai plauzibila pare ipoteza potrivit careia numele in discutie ar insemna „iubit de Dumnezeu". Problematica etimologiei si semnificatiei numelui David devine si mai interesanta, cu atat mai mult cu cat s-au descoperit, in zona Mari, cateva tablite pe care sta inscriptionat cuvantul „dawidum", ce inseamna „conducator". Oricum, toate aceste intepretari au legatura cu personajul legendar David, motiv pentru care se poate spune ca toate sensurile date numelui in discutie pot fi reale.

Maria-Una dintre ipoteze sustine ideea potrivit careia numele de persoana in discutie ar proveni de la forma Maryam, un nume in componenta caruia recunoastem elementele „mar-", ce inseamna „picatura", si „-yam", cu sensul de „mare". Pe baza acestei informatii, se poate spune, prin urmare, ca semnificatia numelui Maria ar fi „picatura de mare". Aceasta ipoteza, de altfel larg acceptata de catre cercetatorii lingvisti, este sustinuta si de faptul ca, odinioara, se credea ca sinonimul numelui Maria este Stela

Irina este un prenume feminin popular astazi ce reproduce grecescul "Eiran" sau "Elre'na", a carui semnificatie era clara pentru ca substantivul corespunzator, "eire'ne", inseamna "pace". Ca nume propriu "Eiren" era prezent in Grecia antica si apartine mitologiei.

Florentina– Bucurandu-se de o popularitate mare si de o traditie indelungata in onomastica noastra, prenumele de fata Florentina este considerat o formatie romaneasca, ce a aparut, ca alte nume, de la tema „flor-". Tocmai de aceea semnificatia numelui Florentina este clara, numele in discutie provenind de la adjectivul de origine latina „florens", ce inseamna „prosper, infloritor". Chiar si asa, semnificatia larg acceptata pentru acest nume este „floare", mai ales ca exista, in limba romana, indeajuns de multe cuvinte formate cu aceasta tema.

| iulia972 a răspuns (pentru iulia972):

-Matei Provine din cuvantul ebraic "mattityahu" care inseamna "dar de la Dumnezeu". Din punct de vedere biblic, Matei a fost unul dintre cei doisprezece apostoli, cel care a scris prima evanghelie despre viata lui Iisus.

6 răspunsuri:
| GaBrIeLa1994 a răspuns:

Toate aceste nume provin din diferite civilizatii, exista site-uri de unde poti afla asta

| Arcani explică (pentru GaBrIeLa1994):

De ce ai mai raspuns dupa ce am dat funda si mi-au dat toti site-uri?

| Arcani explică:

Multumesc tuturor