| andreealc345 a întrebat:

Stiti, eu sunt cam mica, adica in curand implinesc 14 ani, dar imi doresc sa ajut oameni. Serios. Poate ca nu pot face prea multe si cum sunt intr-a VIII-a, nici nu prea pot sa renunt la timpul alocat invatatului pentru a merge la voluntariat, dar daca aveti vreo idee, spuneti-mi. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| sabin89 a răspuns:

Imi dau seama ca sfatul meu nu a fost tocmai potrivit. Eu iti vorbeam de ajutor la invatatura pentru altii si acum constat ca nici tu nu stai prea bine cu invatatura. Asa se intampla cand nu cunosti indeaproape "datele problemei". Ca orientare generala, ti-as putea spune totusi sa dai atentie sfaturilor simple si clare. Nu asa cum sunt astea ale lui InquireWithin, lungi, din care, pana sa ajungi la capat, uiti de unde ai inceput sau pierzi ideea. Ai vazut, el te mai invita si pe privat, sa continue si acolo "romane". E un tip mai povestelnic; poate are si tmp. Cele mai utile sfaturi sunt, cum am zis, cele simple si concise. E doar parerea mea.

14 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Acum pe timpul iernii ajută i pe oamenii in vîrstă, întreabă i daca au nevoie sa le faci cumpărături(daca poti), intrucît bătrînii nu au pe nimeni, sunt singuri, si s ar bucura dacă tu i ai putea ajuta concret.

| sabin89 a răspuns:

Poti ajuta un coleg (o colega) de clasa care e mai slab la invatatura; sau cu un sfat pentru unul care trece prin momente dificile. Poti ajuta parintii la treburi gospodaresti. Nu trebuie neaparat sa mergi la voluntariat.

| sabin89 a răspuns:

Multumesc! Nu cred ca meritam, dar fie.
Si hai sa iti mai dau un sfat: Cand mai esti invitata pe privat, gandeste-te de doua ori inainte sa faci pasul. Sunt tot felul de indivizi, precum acest Inquire, care se prezinta ca "baiat", in timp ce ei sunt barbati in toata firea (iti pot fi tata, daca nu chiar bunic). Acestia, sub paravanul unor sfaturi de inalta calitate, doresc sa cocheteze cu fetite de 13-14 ani...cred ca intelegi tu de ce. Daca vreodata simti nevoia sa discuti cu un barbat mai in varsta, acela trebuie sa fie cineva din viata reala: tatal, bunicul, vreun unchi sau cineva apropiat, pe care il cunosti bine.

| andreealc345 explică (pentru sabin89):

Sincera sa fiu, stiam asta. Chiar stiam. Multumesc.

| SkyPilot a răspuns:

Incepi prin a te ajuta pe tine insati. Pregateste-te pentru viata cat poti de bine. Cand termini scoala vei avea posibilitati mult mai mari de a ajuta pe cineva.

| andreealc345 explică (pentru SkyPilot):

Si...cum as putea sa ma ajut pe mine insumi? Sa ma iubesc mai mult...sau?happy

| SkyPilot a răspuns (pentru andreealc345):

Pregateste-te cat poti de bine pentru scoala. Invata cat poti de bine cele doua limbi straine pe care le faci la scoala. Fa-ti cultura generala. Fa ceva sport, fiind fata ar fi bine sa ai picioare frumoase (nu exagerat de musculoase) si abdomen plat. Crezi ca e destul? happy

| andreealc345 explică (pentru SkyPilot):

Mda, dar ar fi genial sa reusesc sa le fac pe toate. Stii, e a VIII-a si nu mai am timp de nimic (nici de sport), mai ales ca nu am amptitudini pentru sport. Am incercat de toate cand eram mica si m-am lasat, din pacate. Crezi ca nu mi-ar fi placut sa arat si eu mai bine? Sa fiu handbalista sau chiar fotbalista? Evident ca mi-ar fi placut, dar deja e tarziu si nici nu prea am timp. Si mai e o faza care ma supara, scoala. E greu mai ales cu matematica si romana. Ma demoralizez singura si nu prea imi ies planurile. E greu, stii? Baga bietii mei parinti la pregatire la mate in mine si pe zi ce trece par mai proasta...ti se pare normal? Si stii, eu ma stradui si chiar imi doresc sa iau note mari la examene, dar uite, am colegi in clasa care-s buni la toate, ba chiar mai fac si trei sporturi si teatru si de toate. Eu sunt buna la romana, dar am luat si 9 in teza semestrul trecut. Te rog spune-mi ce sa fac. Stiu ca am cam deviat de la subiect di-mi cer scuze pentru asta.

| SkyPilot a răspuns (pentru andreealc345):

Handbalistele sunt prea dolofane, iar fotbalul lasa tot felul de urme. Mie, ca baiat, imi place conformatia voleibalistelor. Ai putea face exercitii acasa sau la sala (nu mult, jumatate de ora zilnic).
Inteleg ce spui cu matematica, idea este ca cu cat stii mai mult cu atat iti dai seama ce putin stii happy Eu am fost olimpic la mate in liceu (am participat in doi ani si la olimpiada internationala) si am absolvit facultatea de matematica, deci stiu ce spun. E ca la sport, exercitiul dezvolta "muschiul".
In primul rand trebuie sa ai incredere in tine si sa iti faci in fiecare zi datoria. Cu timpul te descurci din ce in ce mai bine. Incearca sa iti faci un program regulat, sa elimini distractiile in tmpul lucrului si sa iti gasesti si timp de relaxare. Daca ai un prieten, iesi cu el la plimbare, de la anii tai raman amintirile cele mai frumoase. Foloseste una din zilele de week-end pentru lucrat iar pe cealalta las-o 100% pentru relaxare.

| andreealc345 explică (pentru SkyPilot):

Eu imi scriu atat sambata cat si duminica, dar e..naspa, serios. Simt ca nu stiu mai nimic si examenul vine peste mine si stii, chiar vreau note mari. Daca nu as intra la profilul la care-mi doresc sa intru as regreta o gramada, m-as dezamagi pe mine insumi, familia, plus ca m-ar arata o gramada cu degetul. Prieteni nu am o gramada si nici nu-mi sunt atat de buni, de aceea mai pun intrebari aici si de aceea vorbesc cu tine. E super complicat. E greu. Chiar nu stiu cum as putea sa invat mai mult. Nu-mi place ca unii sunt asa de buni la toate, iar eu nu-s buna mai la nimic. Nu mai pot. Mi-e atat de greu. Nu stiu ce sa fac pentru a invata si mai mult si mai bine. Nu reusesc prea bine sa ma organizez, mereu simt ca nu am timp, telefonul il las mai greu fiindca na, cum sa nu le raspund oamenilor care-mi trimit din cand in cand mesaje. E naspa. Sincer.

| SkyPilot a răspuns (pentru andreealc345):

Putem vorbi pe privat?

| andreealc345 explică (pentru SkyPilot):

Acum nu prea. Mi-am dezactivat Facebook-ul. Raspunde, daca vrei, la ce am zis mai sus si dupa promit ca nu o mai lungesc.

| SkyPilot a răspuns (pentru andreealc345):

Ma gandeam la privatul de aici, de pe TPU.
Si ma gandeam sa iesi cu iubitul daca ai unul happy
Incepi prin a-ti schimba parerea despre tine. Da te gandesti ca nu poti, nici nu vei putea. O imagine pozitiva despre tine insati ajuta enorm. Gandeste-te ca esti cea ma desteapta happy
Aloca-ti un timp clar pentru scoala si unul pentru examene. Cel pentru scoala este evident mult mai mic si il folosesti in mod inteligent (faci strictul necesar pentru note decente). Cand lucrezi pentru examene elimini si telefonul.
Eu locuiesc in alta tara si nu mai sunt la curent cu invatamantul romanesc. Acum cativa ani, toate subiectele de examen inclusiv problemele erau din manual. Daca acest lucru mai este valabil, ai mult mai putin de facut decat crezi.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Vezi daca iti plac proiectele de pe salvaticopiii.ro