| anonim_4396 a întrebat:

Sunt in clasa a 7-a si trebuie sa tin un discurs de adio pentru cls 8-a. Imi puteti da niste sfaturi in legatura cu ce sa scriu in discurs?

2 răspunsuri:
| OxiiiLineage a răspuns:

Buna. big grin
In acest discurs trebuie sa spui tu ce simti, sa-ti readuci aminte de momentele cele mai placute si poate mai putin placute. Uite un exemplu. Daca as da timpul inapoi, m-as opri in data de...(inceputul scolii) si as retrai fiecare moment cu bune si cu rele. In discurs e normal sa ai putine emotii, insa nu-ti fie frica, nu vor strica discursul ci il vor usura kiss.

| Ari a răspuns:

Eu am avut acest rol anul trecut, iar acum zic tot eu. uite ce am spus eu anul trecut.

Daca este iunie înseamnă că a sosit sfărşitul de an şcolar. Dar dacă sunt şi emoţii, lacrimi şi zâmbete e semn că elevii claselor a VIII-a îşi iau rămas bun de la şcoală.
În urmă cu 8 ani, când aţi păşit pragul acestei şcoli, în faţa voastră se deschidea un drum frumos, pe care l-aţi parcurs cu încredere, îndrăzneală şi chiar timiditate uneori.
Dar aţi avut şansa să descoperiţi în dascăli nişte prieteni, în cărţi, biblioteci şi Internet o sursă de cunoaştere, în familie un sprijin necondiţionat şi un izvor nesecat de iubire.
Cu siguranţă că aţi luat ca zestre de la fiecare din dascălii voştri, fie blândeţea, fie intransigenţa, căldura din suflet ori din glas, lumina din privire şi bucuria din zâmbet, bunatatea, perseverenţa, nădejdea...
Aţi fost cu siguranţă o generaţie de elevi inspiraţi şi originali, fie că a fost vorba să participaţi la diverse concursuri şcolare, sau să impresionaţi prin talentul vostru artistic şi sportiv, mereu conştienţi de speranţele pe care vi le-aţi făcut.
Nu veţi ştii poate niciodată care a fost momentul, evenimentul, întâmplarea care au hotărât drumul pe care îl veţi alege.
De-a lungul anilor aţi fost martorii sau autorii unor evenimente, unele aşteptate cu interes de către elevi, altele de către profesori şi părinţi, unele greu de şters din memoria colectivă.
Se spune că şcoala este o poartă deschisă spre lumină. Şi o astfel de poartă deschisă spre lumină a fost o vreme de 8 ani şi pentru voi, şcoala noastră.
Din toamnă, coridoarele vor fi goale fără voi, iar noi elevii claselor a VII-a vă vom lua locul. În final vă urăm succes pe mai departe şi vă promitem că vom fi cel puţin la fel de buni ca voi.
Este timpul să ne despărţim. Să aveţi mereu un suflet proaspăt şi să nu uitaţi că aţi fost fiii acestei şcoli.
Fie ca drumul ce se deschide acum înaintea voastră să fie presărat doar cu împliniri.

Sper sa te ajute. Funditabatting eyelashes?