| anonim_4396 a întrebat:

Sunt intr-o continua depresie. Aproape toata viata m-am simtit ca un nimic din cauza ca sunt urata. Pur si simplu m-am saturat de oamenii care ma vorbesc permanent pe la spate.Pana si pe stada aud soapte..."Moama ce urata-i aia". Zilnic imi vine sa ma scrijelesc pe fata.Si va rog nu spuneti ca fiecare om e frumos in felul lui pentru ca nu e asa.Nu doresc nimanui sa fie in locul meu.Stau foarte mult inchisa in casa, am devenit salbatica si urasc aproape tot ce-i in jurul meu.Chiar si cand ies pe strada si mai trec pe niste langa baieti imi pun mana pe fata(ma prefac ca imi dau parul din ochi) pentru a nu mai auzi iar si iar jignirile lor.Cu toate acestea e incredibil dar am un iubit de aproape un an.Este un om extraordinar si e singurul care m-a vazut cum sunt in interior. Dar ma simt atat de prost ca nu pot si eu frumoasa.Pentru ca merita cu adevarat sa fie cu o fata si nu cu un monstru. Oricum cineva sigur imi va lua locul in cel mai scurt timp...cu toate ca ma iubeste. Orice baiat cat de bun la suflet nu isi doreste asa ceva pe langa el.Acum va rog sa ma ajutati.Cum sa scap de gandurile astea? Pentru ca daca voi continua asa, cu siguranta nu va iesi prea bine.Multumesc din suflet!

Răspuns Câştigător
| Flav a răspuns:

Pfuuuu... tu nu observi cat de bogata esti? Altele se plang ca sunt inselate, altele sunt frumoase, se fac sexy si sunt tratate ca niste jucarii, altele nu-si gasesc jumatatea. Tu ai un suflet care te apreciaza pentru ceea ce esti tu, pentru ceea ce insemni. Si la urma urmei, ce conteaza parerea celui care treci pe langa el pe strada? Mananci cumva cu el la aceeasi masa? Imparti aceeasi felie de paine? Chiar daca ai fi si frumoasa, lumea tot va avea de impartit cu tine ceva, fiindca va fi invidioasa. Asa suntem noi oamenii, avem obiceiul de-a comenta de cel de langa noi, pentru a uita de fapt ce ne macina pe NOI, pentru a uita cine suntem noi, cum aratam, ce-am facut pana acum si ce pietre ne stau pe inima.
Daca tu spui ca prietenul tau este un om extraordinar, (tu stii cate fete se roaga sa gaseasca un astfel de om?) atunci unde mai e problema? Frumusetea e trecatoare, iubitul tau e fericit ca detine ceva vesnic: frumusetea interioara. Si chiar nu cred ca arati ca un monstru, dar cred ca tu te strici datorita acestor ganduri rele care te fac o persoana introvertita, mizantropica si inchisa. Incearca sa iesi din rutina, incearca sa capeti incredere in tine. Stii, eu vad oameni pe strada fara un picior, fara o mana, cu defecte pe care eu sincer, nu cred ca le-as putea intrece. Tocmai atunci realizez cat sunt de bogat. Apai tu, care esti sanatoasa, cum sa-ti fie teama sa iesi pe strada? Datorita vreounui pustan cu freza de emo? Datorita unei dive cu aere de vedeta, ce-si penduleaza tocurile ca sa se tina pe picioare?
Incearca sa te schimbi, vei avea mult de pierdut. Si gandeste-te ca poti pierde ce-i mai important, pe iubitul tau. Eu, ca barbat, n-as vrea ca prietena mea sa stea inchisa in casa, sa fie salbatica, sa-i fie frica de lume. Nu, vreau s-o scot, sa ma mandresc cu ea, pentru ceea ce semnifica ea, pentru felul in care gandeste, pentru felul in care a reusit sa ma cucereasca, pentru feminitatea ei. Sunt multe lucruri ce depind de-o persoana, vitrina e doar o iluzie ce ne facem sa gandim superficial.
Totul depinde de tine. Gandeste-te ce ai, gandeste-te ce nu au altii, gandeste-te ca frumusetea poate proveni din tine. Eu inteleg ca traim intr-o lume undeva la televizor este promovata numai frumusetea si senzualitatea, (emisiuni precum ''burlacul'', Dan Negru cu blondele, tipe dezvelite pe la meteo) dar asta nu inseamna ca toti privim la fel, nu inseamna ca aceste lucruri sunt chiar asa importante.
Lupta pentru ce ai, lupta e cu tine insuti. Ciao, domnisoara...

10 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Degeaba acel om te iubeste daca tu nu te iubesti pe tine.Gandeste-te cum ar fi viata ta fara el. Pune situatia ca te vei desparti de el. Ce o sa faci? Te vei sinucide ca ultimul las? Pe motiv ca nu intri in standerdele unei societatii puerile? Hai sa fim seriosi.Nu exista oameni urati. Exista doar oameni care nu au incredere in ei

| Vizitiul a răspuns:

Asculta-l pe Flav, stie ce vorbestewinking.

| anamaria91 a răspuns:

Subscriu la ce au scris ceilalti, adaugand cateva lucruri. Pana cand tu nu crezi in tine, nici ceilalti nu o vor face.
Toti avem defecte, probleme mai mari sau mai mici.
Sa iti spun o povestioara...
Nici eu nu sunt frumusete rara si pot spune ca generala nu a fost cea mai buna perioada a mea din cauza unor colegi care comentau la toate colturile si ma faceau sa ma simt ca ultimul om. Am ajuns la liceu, am dat de alti oameni si printr-un profesor am ajuns la un ONG de mediu. Toate au luat o intorsatura de 180 de grade. Am dat de oameni deschisi la minte, am inceput sa imi dau seama ca stiu unele lucruri de care altii habar nu au si cu care merita sa ma mandresc, merg cu ei la munte (se spune ca muntele dezvaluie adevaratul caracter al omului). Desigur, primele saptamani am fost retrasa, nu vorbeam nimic cu nimeni daca nu era nevoie, si nici ei nu mi-au dat sanse ca voi rezista in grup. Cu toate astea, gasca era faina si am vazut cum sta treaba si ce au toti in comun. Incet, m-au inclus in activitati, iesiri etc. si a inceput sa ma doara in dos de restul lumii pentru ca faceam ceva diferit si fain. Si acum sunt la fel de turbata ca ei. Iar conditia fizica nu s-a schimbat. Doar perceptia asupra acestui aspect.
Ok, te-am plictisit deja. Ideea este urmatoarea. Incearca sa schimbi mediul. Si ce iti recomand si pot baga mana in foc ca te vei integra, este sa mergi la Cercetasii Romaniei. Nu stiu din ce localitate esti dar mai mult ca sigur ai un centru local acolo. Vei avea sansa sa experimentezi lucruri noi si sa privesti lucrurile din alt punct de vedere. Spun cercetasii pentru ca nu pot fi sigura ca ai organizatii de mediu in oras. Iti recomand din proprie experienta.
Fi tu si ignora parerile celor care nu te cunosc. Mergi cu capul sus pe strada si mandrestete ca esti unica! Atata timp cat tu te vezi urata, toti vor vedea acelasi lucru.

| pyma a răspuns:

Şi ce dacă întâlneşti idioţi pe stradă care au nesimţirea să zică că eşti urâtă...chiar contează pentru tine ce cred nişte kkţi cocalari fără pic de bun simţ şi mai ales, ipocriţi! Pentru că tu poţi fi urâtă pe dinafară, dar ei sunt monştri pe dinăuntru. Daca tu ai fi frumoasă şi ai avea astfel de prieteni care insultă o fată urâtă, ai fi mândră de ei? I-ai mai vrea aproape de tine? Nu, pentru că nu sunt decât nişte gunoaie care habar nu au ce e omenia, prietenia, sufletul.
Caută să vorbeşti şi să te împrieteneşti cu oameni care văd dincolo de aspect... există şi astfel de oameni. Dacă eu întâlnesc o fata şi ea e urâtă, dar are o personalitate plăcută, am discuţii interesante cu ea, e încrezatoare şi cu bun simţ, crede-mă că aspectul ei fizic e ultimul lucru la care mă mai gândesc...Am întâlnit multe fete frumoase dar care lăsau de dorit ca oameni şi m-am ferit de ele, frumuseţea lor fiind egală cu zero pentru mine.
Eşti norocoasă că ai întâlnit un om care te vede pe tine, dar dacă tu continui să te urâşti ai să-l îndepărtezi. Frumuseţea exterioară are importanţa pe care tu i-o dai în primul rând. Dacă pentru tine cum arăţi este totul, atunci şi tu eşti superficială. De ce crezi că sunt atâtea fete extrem de frumoase, aproape perfecte, dar groaznic de nefericite? Unele ajung să se sinucidă...cu ce crezi că le-a ajutat frumuseţea? Cu nimic, pentru că „fără parfum, degeaba şi floarea". Acceptă-te aşa cum eşti, preţuieste-ţi familia, prietenii, lucrurile care te fac fericită.
P. S.: Am avut o prietenă în liceu care era urâtă. Era o prietenă bună, dar am ajuns să mă îndepărtez de ea din motive pe care nu are rost să le spun acum. Ce vreau să-ţi zic este că după ce noi două am încetat să mai fim prietene ea a dat dovadă de un caracter foarte urât, urmare a frustrărilor acumulate de-a lungul timpului, din cauza faptului că nu a putut trece peste răutăţile oamenilor, a celor pe care şi tu îi aminteşti în povestea ta, cei care râdeau de ea că este urâtă. Şi deşi avea un suflet bun, în timp urâţenia exterioară a devenit interioară. Nu lăsa să ţi se întâmple şi ţie asta.

| nekane a răspuns:

Cu totii avem perioade in care ne simitim urati. Spuneam acelasi lucru depsre mine pana pe la 21 de ani, dar cu trecerea timpului lucrurile au inceput sa se schimbe.Sunt sigura ca varsta frageda este unul dintre motivele pentru care te vezi in modul asta. Faptul ca de un an de zile ai un om langa tine, care te sprijina, iti sta alaturi ...inseamna ceva, inseamna mult.Traieste alaturi de el fericirea ce o aduce relatia in sine, nu te mai lasa cuprinsa de gandul ca vei fi inlocuita.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu zic un lucru:considera-te norocoasa ca esti urata pentru ca astfel vei scapa cu usurinta de oamenii superficiali.Persoanele interesate numai de aspectul fizic nu au nimic de oferit, ele vor doar sa se mandreasca cu aspectul fizic al persoanelor care le insotesc...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu pates la fel nu est zi sa nu imi reprosez cat de urata sunt

| BBbBbBBb a răspuns:

Denis?

| BBbBbBBb a răspuns:

Tu esti ismail denis?

| Zuzuboy a răspuns:

Asculta Lady Gaga-Born This Way si o sa-ti schimbi parerea.