| Lovepoison a întrebat:

Am citit un articol in care scria ca simbolul acela egiptean, ca o cruce, e simbol satanist. Acum sunt confuza! Oare ce e satanist in simbolul asta?

3 răspunsuri:
| Xlove64 a răspuns:

Crucea aia se numeste Ankh si uite la ce se folosea
http://www.tempusmori.dk/images/ankh7.jpg

| Sin a răspuns:

Nu e simbol satanist.Din contra, este cunoscuta ca si "cheia vietii".
http://ro.wikipedia.org/wiki/Ankh

| sebywarlord a răspuns:

Ankh este o hieroglifă egipteană, simbol a vieții lungi. Faraonii primeau o amuletă sub formă de ankh la naștere.

Ankh-ul a fost pentru vechii egipteni simbolul Vieții Veșnice (simbolul hieroglific actual).

Simbolul a fost adesea folosit în arta egipteană.

În timp ce era creștină eclipsa sistemul religios păgân al egiptenilor, "crux ansata" (cruce cu mâner) – Ankh-ul a fost adoptat de către Creștinism în simbolul Crucii. Faptul că Iisus Hristos a fost ucis pe o structură ce se asemăna unei cruci, a facilitat integrarea Ankh-ului în Creștinism.

Vechii zei egipteni erau reprezentați foarte des alături de un Ankh (Anqet, Ptah, Satet, Sobek, Tefnut, Osiris, Ra, Isis, Hathor, Anubis și mulți alții), ca dovadă a abilității lor de a transcende moartea.

Sarcofagele faraonilor aveau un Ankh plasat pe pieptul regelui pentru a simboliza răsuflarea Vieții Eterne.