| whatisthis19 a întrebat:

am o intrebare la fete cumva se schimba vocea? Dar in etape? Apare raguseala in care se schimba vocea?
Scuze categoria dar e mai populara!

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se schimbă la femei în general. Corzile vocale sunt și ele niște mușchi care vibrează. Când se îngroașă, se schimbă vocea. Se întâmplă rar să se subțieze.

| Sophieka a răspuns:

Buna,

Eu cred ca difera. Mie personal la varsta de 14-15 ani, pentru o perioada de timp (cateva saptamani) mi-a ragusit vocea apoi s-a schimbat intr-un ton mai matur.
Deci e posibil!

| aumih16 a răspuns:

Da exact asa si la baieti nu doar la fete! e procesul acela de maturizare! in care anumiti parti se schimba! din corp! inclusiv vocea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citisem undeva odată că vocea băieților coboară cu 8 note (O octavă), iar vocea fetelor doar cu 3 note.
Sinceră să fiu, prin clasa a 6-a am simțit că se întâmplă ceva cu vocea mea, îmi era puțin mai greu să o controlez și nici nu puteam urca așa ca înainte când încercam să cânt. Nu știu ce a fost atunci, dar astăzi este în regulă.

| aneliram a răspuns:

Se ingroasa vocea si la fete, doar ca la baieti este mai evidenta schimbarea. De ragușit, eu nu am ragușit. Nici nu vei observa cand se schimbă.