| anonim_4396 a întrebat:

Buna, TPU! Am o intrebare...
Mama mea are o sora, iar sora are doi copii (adica sunt verii mei), amandoi au familii, copii.
Matusa mea si varul care stau in oras mereu ne-au dat, dulciuri, suc, nu pot spune ca nu ne-au dat, insa acum 7-8 ani, au inceput sa se comporte cam diferit cu noi.Cand ne duceam la matusa acasa, daca erau copiii ei acolo, noi stateam maxim 10 minute ca nu ne voiau acolo, eram intr-un fel in plus.De mine si de verisoara mea, varul nostru mereu se lua, chiar daca eram mici.Se lua ca nu bateam la usa, ca ne uitam intr-un fel, ca nu il salutam, ca vorbeam peste el(eu aveam 9-10 ani).
Varul meu se lua de mine.Imi spunea sa il duc pe tata la spital deoarece tata ii zicea ca se simte rau (chiar daca il durea putin ceva), daca nu sunt prima pe scoala, nu am ce cauta la facultate, ca nu il salut...si pe seama mamei ironiza.Ca e grasa, facea anumite aluzii.Niciodata sora mamei nu ne-a invitat la ea acasa cand erau copiii ei, iar daca erau la masa, trebuia sa plecam.Mama le facea cadouri de ziua lor, de Craciun, si ei faceau, dar se comportam urat.Mama mereu se comporta de parca nu se intampla nimic, dar ea se supara, etc...sunt mult mai multe de spus.
Mama sta in casa parinteasca, doar in partea ei.Nu le-a luat nimic.
Ce parere aveti? Ei o suporta pe mama?
De ce se comporta asa?

1 răspuns:
| Bondarel99 a răspuns:

Sunt unii oameni care se poarta civilizat si altii care vorbesc prost si fara rost.