| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa imi dati un sfat.
Mama mea de cand m-a nascut m-.a crescut pana la un an. Dupa care a venit matusa mea ( sora tatalui meu )
Si m-a crescut pana acum am 11 ani. M-a dat la scoala si a avut grija de mine. Mama si tata se duceau in alta tara mai mereu impreuna ca sora si fratele. Cand veneau acasa ma mai duceam sa stam impreuna. Apoi au plecat iar. Si iar matusa avea grija de mine. Faza e ca s-au intors parinti iar dupa 1 an si ceva si acum au zis ca vor neaparat sa ma ia cu ei. Matusa mi-a dat tot ce voiam, dar nu tot timpul pentru ca nu aveau bani. Cand a venit mama mea a venit cu multi bani. ( noi suntem o familie fara venituri, dar tata si-a gasit loc de munca si a facut bani. )
Parintii cand erau in alta tara erau doar mama si tata ( uneori nu ii mai lua pe fratii mei ) nu prea imi trimitea bani. In schimb ii trimiteau bani fratilor mei pe ascuns ( nu stiu de ce ) fratii stau cu bunica din partea mamei ei nu stau cu mine. Iar acum vor sa ma ia de langa familia mea care m-a crescut. Dati-mi un sfat. Este bine ce fac parinti mei?
Ar trebuii sa ma duc cu ei?
Trebuie sa raman langa matusea mea? Matusa pe o parte ar vrea sa ma duc pt ca voi avea ce vreau acolo,
Dar in mare parte nu ar vrea sa ma duc pentru ca m-a crescut( nu mi-a spus asta, dar o simit ), si ca sa nu faca matusea cearta intre familii imi spune sa ma duc.

Răspuns Câştigător
| MorganaM a răspuns:

Pai daca parintii tai au muncit si nu au muncit pentru tine, ci matusa ta a avut sa plateasca pentru inca o persoana totul timp de atatia ani, imi pare rau, dar cred ca parintii tai sunt foarte nesimtiti. sa cresti o persoana in plus costa foarte mult! Iar banii multi pe care i-a consumat matusa ta nu i-a mai primit niciodata. Si acum, drept rasplata, ramane cu atatia bani dati si goluri in venit si persoana pe care a crescut-o a plecat... deci nu mi se pare corect sa o parasesti, ci sa o ajuti si sa ii arati ca o iubesti si apreciezi toata afectiunea pe care ti-a aratat-o atatia ani de zile!

9 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Mai bine rămâi cu mătușa.Ea nu are nici un act pentru tine? Nu te-a luat în plasament familial. Dacă nu are poate cere și acum protecției copilului asta, și dacă se opune cineva, de la 10 ani se cere părerea copilului în instanță. Părinți sunt aceea care te cresc și sunt lângă tine când ai avut cea mai mare nevoie.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi cu parintii, fa-ti o viata mai buna si cand poti pune un ban deoparte pentru matusa ta. Cand ajungi in tara lasa-i acei bani si dovedeste ca ii esti recunoscator pentru faptul ca te-a crescut cu greu. Dumnezeu sa-ti ajute!

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, tu nu ai nici un cuvant de spus in decizia parintilor tai! Ca vrei ori nu, trebuie sa-ti urmezi parintii, care legal au toate drepturile din lume asupra ta.
Este normal ca matusa sa te iubeasca pentru ca ea te-a crescut, dar, dupa cum spuneam, parintii tai au drepturi legale si doar parerea si decizia lor conteaza.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc pentru sfaturi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si apropo sunt baiat.

| Meli2314 a răspuns:

Mai bine ai ramane cu cine te simti tu mai bine.

| DivineJudgement a răspuns:

Contează mult ataşamentul tău faţă de mătuşă dar sunt sigur că îţi iubeşti şi familia. Vorbeşte cu mătuşa ta şi hotaraţi împreună. Ai pe umeri o decizie importantă, ai grijă de tine.

| Iordache_Beatrice_1976 a răspuns:

Eu îți zic sa ramai cu matusa ta ea te-a crescut ca pe propriul copil si te iubește și presupun că și tu o iubești.A încercat din răsputeri să te facă fericit/ă. Asta e părerea mea...tu ai ultimul cuvânt

| Violleta2022 a răspuns (pentru Iordache_Beatrice_1976):

Din pacate, nu este dupa cum vrem noi sau cum vrea fata, ultimul cuvant avandu-l parintii!
Pentru ca ea este micuta, are doar 11 ani, nu are drept sa decida ce vrea ea, parintii sunt singurii tutori legali care pot decide, nici macar matusa ei nu poate face nimic, pentru ca legal, nu are nici un drept, chiar daca a crescut-o din mila sau placere, legal, nu are niic un dreptaupra copilului.