| fatacaciocolata a întrebat:

am o problema cine ma poate ajuta? dau funda! mi-am cumparat un laptop notebook dinacela mic si nu merge sa pun imagine pe fundal! imi explica si mie cineva de ce?

1 răspuns:
| Andruşcă a răspuns:

Se cheama netbook sau minilaptop.
Daca nu merge sa schimbi imaginea de fundal inseamna ca are Windows 7 Starter, o versiune de Windows 7 gratuita care e totodata foarte limitata si inutila.
N-ai ce sa-i faci, trebuie sa-i schimbi sistemul de operare. Poti baga Windows XP, Windows 7 varianta Home Premium, Professional sau Ultimate, versiunile astea de Windows nu-s limitate si poti sa folosesti netbook-ul ca un om normal.
Daca folosesti netbook-ul doar pentru internet/muzica/filme fara jocuri poti incerca chiar si o distributie linux, sunt gratuite, open-source(ai voie sa le modific cum vrei tu), au o securitate mult mai ridicata fata de windows, sunt mult mai stabile fata de windows si consuma mult mai putine resurse.Pentru incepatori recomand Ubuntu sau Linux Mint.