| dulkikroxy a întrebat:

am o problema la mate si nu imi dau seama cum sa o rezolv ma puteti ajuta : Dimensiunile unui paralelipiped dreptunghic sunt direct proportionale cu 12, 3, 4, iar diagonala are 26 cm. Atunci suma lungimilor celor trei dimensiuni este... cm?

Răspuns Câştigător
| catalina1222 a răspuns:

E simplu. Notezi dimensiunile cu a, b, c. Daca sunt direct proportionale se formeaza fractii. a supra 12= b supra 3= c supra 4. Sirul de rapoarte egale il egalezi apoi cu k. Si rezulta ca a supra 12= k rezulta a=12. b supra 3 = k, rezulta b=3k. c supra 4 =k, rezulta c=4k. Diagonala paralelipipedului dreptunghic are formula si anume diagonala= radicat din lungimea la patrat+ latimea la patrat+inaltimea la patrat. Tu ai notat dimensiunile cu a, b si c si leai scos in functie de k. acum, in formula diagonalei paralelipipedului trebuie sa inlocuiesti dimensiunile si il afli pe k. Si apoi afli dimensiunile. apoi aduni. Sper ca te-am ajutat.