| ForeverAlone20 a întrebat:

Buna TPU...am obosit sa ma cert, sa lupt si sa sper degeaba.In jurul meu sunt doar persoane care imi fac rau Unele spun ca ma iubesc dar de fapt arata contrariul. Unele(o colega cu care nu prea vorbesc) m-a numit asta fara sa isi dea seama ca sunt in spatele ei.Asta arata ca nu prea ma suporta, nu? O alta colega imi spune ca eu ii sunt o adevarata prietena, ca s-a saturat de prefacatoria din jur dar totusi sta si se baga in seama cu acele persoane prefacute.Aici ce sa inteleg? Nu mai inteleg nicio persoana. Este greu sa vezi cum persoanele dragi te ranesc si totusi nu observa asta.Am ajuns sa ma bucur si de telefonul unei cilege care ma intreaba daca i-a pus absenta la ora de ....macar daca m-ar intreba si ea altceva.Cand am impresia ca viata mea e frumoasa, cand vad o pata roz in ea atunci se intampla ceva de dispare acea pata roz.Am vorbit cam metaforic dar stiu ca ma intelegeti.Am impresia ca niciodata nu voi fi fericita pentru ca va exista cineva care sa asigure asta.Am ibosit sa zambesc fals desi plang pe dinauntru.Am obosit ca vorbesc si sa raspund la intrebari.Nu ma simt nevoia sa vorbesc deloc.Am obosit sa ma ascund. ai mei cred ca totul e roz dar daca ar stii.Nu vreau sa stie nimeni ce simt acum.Aici pot spune pentru ca nimeni nu ma cunoaste cu adevarat.Sunt constienta ca am o problema. Ce as putea face, nu pot vorbii cu nimeni despre toata ceata din capul meu.Nu pot evita asa nimitii "dusmani", sunt colegi din pacate.Am ajuns sa ma intreb daca am innebunit crying Ma lupt cu mine insumi.Va rog dati-mi un sfat. Orice. FUNDA

Răspuns Câştigător
| ErrorFound a răspuns:

Ai 2 variante.
Ori te impui si le demonstrezi celorlalti ca esti o persoana mult mai buna decat vor fi ei vreodata, ori ii lasi cu treburile lor si nu mai pui la inima ce spun toti prostii.Romania, din pacate, a devenit o tara in care nici copiii nu-si mai zambesc cu-adevarat asa ca n-ai de ce sa te ascunzi. Nu esti tu de vina, ci ei.
Daca nu vrei sa lupti pentru imaginea ta in fata celorlalti, alege-ti un/o prieten /prietena care sa iti fie foarte apropiat/apropiata care te intelege.

Gandeste-te ca mereu va exista minim o persoana care iti vrea raul si nu poti face mare lucru ca sa o schimbi.

2 răspunsuri:
| CristiB93 a răspuns:

Te pot ajuta doar daca vorbim mai mult, asa aici printr-un raspuns nu am cum sa te ajut. Id meu daca vrei Cryss.cryss32.

| Clarissaaz a răspuns:

Deci cand am citit ce ai scris tu parca ma regasesc pe mine si mie mi se intampla toate chestiile astea.sad nu stiu ce sfat ti-as putea sa iti dau dar cam suntem in aceeasi situatie. daca vrei sa vb cu mine sau nu stiu imi poti lasa id-ul tau de mess in privathappy Mi-ar placea sa vorbesc cu o persoana care trece prin acelasi lucru ca mine...