| Jack99 a întrebat:

As nevoie de niste sfaturi. In anii de copilarie si adolescena am suferit foarte mult in mediile de la scoli, din cauza colegilor si a unor profesori. Au fost medii din care aproape nimeni nu a reusit sa se educe cum trebuie si sa ajunga intr-o pozitie in care sa aiba o cariera sau macar sansa sa aspire la una. Am vrut sa ajung totusi cineva si in anii studentiei la o facultate destul de dificila, am reusit sa fiu un student bun spre foarte bun. Dar cu toate ca sunt bun in domeniul meu de activitate am carente enorme in ceea ce priveste relatiile cu ceilalti. Consider ca din cauza lipsei prietenilor si a socializarii din anii copilariei sunt asa. Nu stiu ce as putea face, am o relatie foarte rea cu superiorii si imi e teama ca asta ma va trage enorm in jos pe tot parcursul vietii, dar nu vad unde si cum as putea sa invat sa socializez, va rog, daca aveti niste sfaturi as fi foarte fericit sa le impartasiti cu mine.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu am fost oarecum la fel cu dta, am învățat să fiu diplomat în decenii. Se învață.

| Celcestietot a răspuns:

Încearcă să intrii pe diverse grupuri de socializare din domeniul virtual și să comunici acolowinking.

| Andreeush a răspuns:

Nu ar fi rău să mergi la un psiholog.

| gemeni6226 a răspuns:

Deci in adolescenta am fost si eu foarte timida.Deja aveam servici si tot timida eram consideram mereu pe altii mai destepte si mai destepti ca mine. Pina cand la o reuniune de 8 martie la un restaurant cu colegele una maritata a strigat la mine:mai zi si tu ceva ca ramai nemaritata! Da zic eu ce sa vorbesc? Orice.Eu speriindu-ma ca nu o sa ma marit am inceput sa spun tot ce am crezut eu ca e ok si spre surprinderea mea am fost ascultata si m-i s-a dat raspuns.Eu consider ca ar trebui sa incepi prin conversatii generale cu primul om cu care crezi tu ca vrei sa incepi iar cu timpul vei vedea tu ca doar inceputul e greu.Esentialul e sa nu vezi in oameni dusmani care toti sunt impotriva ta ci priveste la oameni ca la fratii tai poate traim intr-o lume imperfecta cu oameni imperfecti dar o comunuicare sincera si prietenoasa e mereu binevenita ca fiecarui om ii place sa comunice si sa i se dea atentie si eu cred ca vei fi vazut cu ochi buni daca o sa dai atentie oamenilor din jurul tau si nu te inchizi in tine si daca vei asculta cu atentie ceea ce t-i se zice.

| Termopile a răspuns:

Eu zic să capeți mai multă încredere în tine, iar dacă ai anumite complexe de inferioritate să le rezolvi. Gândește-te tot timpul la calitățile tale nu la defecte. Fi bun/ă cu cei din jur, roagă-te la Dumnezeu să îți dea încredere în tine să ști ca prezența Lui Dumnezeu e foarte importanta și fă-ți prieteni de calitate peste tot.