| Șevval a întrebat:

Bună TPU! Atunci când ai o restanță nota respectivă se trece în catalog? Funda!

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Pe parcursul unui an, se înregistrează orice evaluare periodică + evaluarea finală. Dacă nu ai promovat un examen sau nu te-ai prezentat, inseamna ca ești restant la disciplina(le) respective. Te prezinti in toamnă la restanță (ori, când decide cadrul universitar) și susții examenul. Nota inițială se anulează și se adaugă ultima nota obtinută (la restanță).
O disciplină are o singură notă finală.
Tot in acea perioadă, are loc și evaluarea finală în vederea măririi notei, pentru studentii integraliști.