| superpissy40 a întrebat:

Buna TPU. Cam de cand a inceput anul, am inceput sa ma stresez legat de faptul ca timpul zboara repede. Am 24 ani si simt ca parca mai ieri aveam 21-22 ani. De ce simt uneori sa dau timpul inapoi ca sa retraiesc momentele acelei varste? La acea vreme parca voiam sa cresc si uitati-ma acum. Stiu ca suna exagerat, dar parca imi e frica pe zi ce trece de scurgerea asta a timpului, as vrea sa raman mereu tanara. Si stiu ca imi veti spune sa traiesc momentul, clipa, asta si fac, doar ca tot imi e teama de trecerea asta a timpului, eu fiind obisnuita sa fiu o fata mai copilaroasa, parca n-as vrea sa fiu catalogata drept femeie deja. Pur si simplu nu vreau sa cresc, vreau sa raman la varsta asta. De ce am astfel de ganduri? Ce pot face sa ma simt mai bine? Multumesc tare mult si va rog sa nu ma luati in deradere, fiindca scriu acest mesaj cu lacrimi in ochi.

Răspuns Câştigător
| Miruna333 a răspuns:

Ar fi bine sa faci terapie. Asta te va ajuta foarte mult sa iti schimbi perceptia asupra trecerii timpului. Schimbarea este inevitabila, oricat ne-am dori sa oprim timpul in loc. Nu ar exista evolutie fara schimbare. Fiecare dintre noi ne-am dori sa ne intoarcem in timp pentru a mai retrai unele lucruri, emotii, amintiri, etc. Este un sentiment comun, gandeste-te ca nu esti singura. Incearca sa iti faci prezentul cat mai frumos. Putem gasi frumos si urat in absolut orice. Daca am lua fiecare lucru la puricat, sa gasim lucruri negative, nu ne mai oprim. Incearca sa traiestei mai putin in capul tau, si mai mult in lumea exterioara. Asta faceam eu cand ma trezeam analizand lucrurile, ieseam frumos din gandurile mele si reveneam la realitate, ma concetram la prezent si la ce se intampla in exteriorul meu. Dezvoltarea personală poate aduce satisfacție și împlinire. Stabilește-ți obiective și încearcă să te concentrezi asupra creșterii tale, personal, profesional, etc. Dezvoltare personala aduce satisfactie si implinire. Ceea ce avem acum, este prezentul, trecutul e dus iar de viitor nu avem vreo garantie. Gandeste-te ca esti norocoasa ca ai prezentul de partea ta. Incearca sa te gandesti pentru ce esti recunoscatoare in fiecare zi.
Nicio persoana nu ar vrea sa opteze pentru a imbatrani, daca ar avea sansa de a ramane la varsta preferata pentru toata viata.
Priveste jumatatea plina a paharului si bucura-te de ea, in loc sa plangi dupa partea goala.

3 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Daca ai 24 inseamna ca ai prins vremurile bune si copilaria fara telefoane, toti vrem acele vremuri inapoi si stiu ca nu putem explica in cuvinte cat de frumos era.
Ce poti face daca tot trece timpul asa repede, sa fii sigura ca nu-ti pare rau de nimic, ca nu au trecut anii degeaba si sa ai pretentii de la tine la mai mult cu fiecare zi trecuta.

| J0B0MAT a răspuns:

Cred că toți adulții au astfel de gânduri. Tânjim după părțile bune ale copilăriei, dar viața de adult are și ea părțile ei bune.Nu te mai gândi la trecut, amintește-ți cu bucurie de unele chestii frumoase și lasă-le să se întoarcă înapoi în colțurile minții.

| StoicAnalysis a răspuns:

Poti sa gandesti copilaros in continuare atata timp cat esti responsabila si nu faci rau nimanui. Sunt oameni de 50 de ani care mananca cereale cu lapte si se uita la desene si au slujbe respectabile, unii dintre ei. Nu trebuie sa te gandesti ca renunti la modul tau de viata. Ci doar se vor adauga responsabilitati in plus. Asta-i tot.