| Eda21 a întrebat:

Ce este colocviul la facultate? Știu că este o formă de examinare și o dezbatere.Dar în ce constă mai exact această formă de examinare?

Răspuns Câştigător
| Alyra a răspuns:

Bună.
La mine la facultate colocviul a fost doar un examen, la fel ca restul. Singura diferență e că se dă înainte de sesiunea propriu-zisă.
Nota contează la medie, numai că de obicei materiile care au "colocvii" au cele mai puține credite.
O zi bună!

2 răspunsuri:
| Denisa0954 a răspuns:

Colocviul este ca orice alt test. De dezbatere nu am auzit, poate la alte facultăți. La mine spre exemplu a fost test scris

| EntertainYou a răspuns:

Nu stiu cum e in alte facultati, dar la Politehnica consta in incheierea activitatii de laborator (pentru o materie). E de regula o activitate mai practica. Sau poate fi si teoretica si practica.