| AlinaDaiana06 a întrebat:

Ce înseamnă "prosta ", mi-a scris asta un moldovean (Chisinau). Mulțumesc anticipat! Funda ♡

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cred ca te-a insultat. A spus "prosta" cu accent pe "o", ca la tara.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

N-are nicio legatura 'prosta' pe moldoveneste cu 'proasta' din romaneste si nu e injuratura.

| Cσcσ a răspuns:

Salut!
Poate a gresit el. In loc de "proasta" a scris asa.
Am cautat in Dex si imi da tot cuvantul "proasta". Nici nu am auzit de "prosta".
Poate este ceva de la el. Mai bine intreaba-l sa fii sigura. happy
Pa!

| ubox7007 a răspuns:

Pe acolo se vorbeste rusa gen 50% rusa 50% romana, nu stiu exact, poate a vrut sa spuna proasta, dar poate inseamna ceva pe rusa sau este vreun jargon, gen combinatie intre romana si rusa, gen piz. diet care inseamna o gramada de chesti http://www.urbandictionary.com/define.php?term=pi.zdetz ATENTIE scoate punctul dintre pi. zderz din LINK, pentru ca nu puteam pune cuvantul, gen e injuratura...

| nlko a răspuns:

Depinde si de context... De obicei înseamnă usor.

| CrInAeLeNa a răspuns:

Bleaa,și-i cu voi? "Prosta" înseamnă "pur și simplu".
N-are legatura cu ce credeti voi, la fel cum "pizdeț" înseamnă "uimitor".(doar ca e informal)