| LetMeHelp a întrebat:

Ceva filme animate simpatice?

Răspuns Câştigător
| Dy2000 a răspuns:

Hotaru no haka (1988)
Grave of the Fireflies
Regia: Isao Takahata
Cu: Tsutomu Tatsumi, Ayano Shiraishi, Yoshiko Shinohara, Akemi Yamaguchi
Gen film: Animaţie, Dramă, Război
======================================================================

NOTA
(IMDB: 8.50) 8.8
WALL·E (2008)
Wall-E
Regia: Andrew Stanton
Cu: Elissa Knight, Fred Willard, Ben Burtt
Gen film: Animaţie, Aventuri, Familie, Romantic, SF, Dragoste
Este anul 2700, iar Pământul este acoperit de gunoaie, ca urmare a secolelor de consumerism nesăbuit. Oamenii au plecat de pe Terra lăsând în urmă o armată de mici roboţi a căror sarcină este să facă planeta iarăşi locuibilă. În urma unei erori de programare, singurul robot activ este micul Wall-E

======================================================================

NOTA
(IMDB: 8.00) 8.7
Ratatouille (2007)
Ratatouille
Regia: Brad Bird
Cu: Janeane Garofalo, Lou Romano, Patton Oswalt
Gen film: Animaţie, Comedie
Remy este un tanar soarece al carui vis este sa devina maestru bucatar. El nu e descurajat nici de piedicile pe care i le pune familia, nici de faptul ca gastronomia este o profesie care uraste soarecii prin excelenta. Remy este gata de tot pentru a-si indeplini visul, iar faptul ca locuieste in canalizarea unui restaurant foarte bine cotat ii aduce visul extrem de aproape. In ciuda pericolelor si a capcanelor, ispita este mare, asa ca se aventureaza in acest univers interzis. Sfasiat intre cond
======================================================================

NOTA
(IMDB: 8.00) 8.1
The Incredibles (2004)
Incredibilii
Regia: Brad Bird
Cu: Craig T. Nelson, Samuel L. Jackson, Holly Hunter
Gen film: Acţiune, Animaţie, Aventuri, Familie, Fantastic, SF
O noua productie Pixar, despre un grup de super-eroi care sunt nevoiti sa renunte la actiunile lor de salvare a celor aflati in pericol si obligati (ca toti super-eroii) sa duca o viata linistita intr-o suburbie... Dar inevitabilul se produce, si ei vrand-nevrand trebuie sa salveze lumea inca o data...

======================================================================

NOTA
(IMDB: 8.20) 8.7
How to Train Your Dragon (2010)
Cum să îţi dresezi dragonul
Regia: Dean DeBlois, Chris Sanders
Cu: Jonah Hill
Gen film: Animaţie, Aventuri, Fantastic
Hiccup, fiul unui important căpitan viking, a ajuns la vârsta când trebuie să-şi dovedească bărbăţia: pentru asta, adolescentul va porni spre insula Berk pentru a prinde primul său pui de dragon. Dacă nu o face, băiatul va fi izonit din trib şi-şi va afla cu siguranţă moartea în periculoasele ţinuturi nordice.

======================================================================

NOTA
(IMDB: 6.90) 7.7
Madagascar (2005)
Madagascar
Regia: Eric Darnell
Cu: Chris Rock, Ben Stiller, Jada Pinkett Smith
Gen film: Animaţie, Aventuri, Comedie, Familie
Madagascar, un film de animatie produs de studiourile care ne-au adus Shrek si Shark Tale, DreamWorks. Ben Stiller, Chris Rock si Jada Pinkett Smith sunt vocile acestui film de animatie care cu siguranta va dobori recorduri de incasari. Regizor este Eric Darnell (Antz / Furnicutze).

======================================================================

NOTA
(IMDB: 6.80) 7.8
Madagascar: Escape 2 Africa (2008)
Madagascar 2
Regia: Eric Darnell, Tom McGrath
Cu: Chris Rock, Ben Stiller, David Schwimmer
Gen film: Acţiune, Animaţie, Aventuri, Comedie, Familie
Leul Alex, zebra Marty, hipopotamita Gloria, girafa Melman si prietenii lor lemurii reusesc sa evadeze de pe insula pe care esuasera si, in loc sa se indrepte spre Statele Unite, ajung in Africa. Aici fac cunostinta cu familia lui Alex, care va trebui sa rezolve o multime de probleme de acomodare, provocate de instinctele sale pervertite de confortabilul "sejur" de la gradina zoologica.
======================================================================

NOTA
(IMDB: 8.30) 8.3
Toy Story (1995)
Toy Story
Regia: John Lasseter
Cu: Tom Hanks, Tim Allen
Gen film: Animaţie, Aventuri, Comedie, Familie, Fantastic
Woody este o păpuşă-cowboy cu sfori, care a petrecut cinci ani pe noptiera de la capul patului unui băieţel pe nume Andy, câştigând astfel statutul de jucărie preferată şi devenind liderul incontestabil al celorlalte jucării. Din nefericire, autoritatea îi este ameninţată de Buzz Lightyear, cosmonautul, care din momentul în care intră în camera lui Andy încearcă să instaureze o nouă ordine

======================================================================

NOTA
(IMDB: 7.90) 8.2
Toy Story 2 (1999)
Povestea jucăriilor 2
Regia: John Lasseter
Cu: Tim Allen, Tom Hanks
Gen film: Animaţie
Acum, jucăriile simpatice din camera lui Andy s-au reunit fiind gata să joace o a doua poveste Toy Story, continuarea primului Toy Story ce a avut un imens succes în anul 1995 în S.U.A. şi 1996 în Europa. Buzz Lightyear, Woody şi o distribuţie alcătuită din jucării colorate s-au alăturat unui grup de personaje noi şi încântătoare în această comedie plină de acţiune, suspans şi surprize.

======================================================================

NOTA
(IMDB: 8.50) 8.4
Toy Story 3 (2010)
Povestea jucăriilor 3
Regia: Lee Unkrich
Cu: Tom Hanks, Tim Allen, Joan Cusack, Ned Beatty
Gen film: Animaţie, Aventuri, Comedie, Dramă, Familie
Woody cow-boy-ul si prietenii sai din cutia de jucarii sunt devastati de plecarea la colegiu a stapanului lor, Andy. Dar cand toti vor fi "transferati" intr-o gradinita, eroii nostri isi vor da seama ca problemele lor vor fi cu adevarat mari. Cum sa faci fata unei adevarate bande de mici derbedei fara nicio consideratie pentru jucarii?

======================================================================

NOTA
(IMDB: 7.90) 8.7
Tangled (2010)
O poveste încâlcită
Regia: Nathan Greno, Byron Howard
Cu: Mandy Moore, Zachary Levi
Gen film: Animaţie, Comedie, Familie, Muzical
Când cel mai căutat bandit al regatului, Flynn Rider, se ascunde într-un turn misterios, este luat ostatic de Rapunzel, o frumoasă captivă acolo, care are un păr blond, lung şi magic. Rapunzel, care caută biletul de ieşire din turnul unde a fost ferecată timp de mulţi ani, face o înţelegere cu frumosul hoţ şi duo-ul atipic pune la cale un plan de evadare, alături de un cal super-poliţist, Maximus, un cameleon super-protector, Pascal, şi o gaşcă de tâlhari aspri.

======================================================================

NOTA
(IMDB: 7.70) 8.4
Despicable Me (2010)
Sunt un mic ticălos
Regia: Sergio Pablos, Chris Renaud, Pierre Coffin
Cu: Steve Carell
Gen film: Animaţie, Familie
Un bărbat (Steve Carell) urzeşte nişte planuri diabolice: el vrea, nici mai mult nici mai puţin, să fure luna de pe cer! Dar complicatele lui stratageme sunt date peste cap în momentul în care ajunge, printr-un inexplicabil concurs de împrejurări, să aibă grijă de trei orfani. Prezenţa mogâldeţelor îl va îmbuna pe maleficul nostru protagonist, sau acesta va fi doar încetinit în misiunea lui diabolică?

======================================================================

NOTA
(IMDB: 7.30) 8.1
Megamind (2010)
Megamind
Regia: Tom McGrath
Cu: Will Ferrell, Brad Pitt, Jonah Hill, Tina Fey, David Cross
Gen film: Acţiune, Animaţie, Comedie, Familie
Când super-villain-ul MegaMind îşi învinge principalul oponent, pe bunul Metro Man, are impresia că lumea e a lui. Dar surprinzător, Oobermind cade într-o neagră depresie din cauza plictiselii, căci viaţa n-are niciun sens fără un rival cu care să se păruiască din când în când! Ca să rezolve problema, Oobermind îşi creează un supererou rival, pe Titan, numai că acesta nu are niciun chef să fie eroul pozitiv şi tot încearcă să-şi detroneze creatorul de pe podiumul celor mai periculoşi villain-i. Bine, şi în cazul ăsta cine-i va apăra pe oamenii simpli? Oobermind, fireşte

======================================================================

NOTA
(IMDB: 6.80) 7.5
Surf's Up (2007)
Cu toţii la surf!
Regia: Ash Brannon, Chris Buck
Cu: Jeff Bridges, Shia LaBeouf
Gen film: Animaţie, Comedie, Familie
Filmul exploreaza culisele unei competitii de surf intre pinguini. Bazat pe suprinzatoarea revelatie ca pinguinii sunt de fapt cei care au inventat acest sport, "Surf's Up" spune povestea unei echipe de specialisti in docu-mentare care filmeaza in culisele celei mai tensionate competitii de surf cunoscute vreodata, Penguin World Surfing Champion-ship. Vedeta este Cody, un surfer amator care participa pentru prima oara la competitie.

======================================================================

NOTA
(IMDB: 7.70) 7.9
Coraline (2009)
Coraline
Regia: Henry Selick
Cu: Dakota Fanning, Ian McShane
Gen film: Animaţie, Aventuri, Familie, Fantastic
O fată pătrunde printr-o uşă secretă descoperită într-un ungher al noii sale case şi ajunge într-o versiune alternativă a propriei sale vieţi. La suprafaţă, această realitate paralelă este şocant de asemănătoare cu viaţa ei adevărată, doar că-i mai interesantă şi aventuroasă!

======================================================================

NOTA
(IMDB: 8.30) 8.5
Up (2009)
Deasupra tuturor
Regia: Pete Docter, Bob Peterson
Cu: Christopher Plummer, Edward Asner
Gen film: Acţiune, Animaţie, Aventuri, Comedie, Familie
Hărţuit de constructorii care-i înconjoară casa cu zgârie-nori, Carl, un septuagenar, îşi ia zborul cu tot cu casă, susţinut în aer de o mulţime de baloane multicolore. Planul bătrânului, care vrea să-şi ţină şi o promisiune făcută soţiei lui decedate, aceea de a explora lumea întreagă, are o singură hibă: în momentul "decolării", pe prispa casei lui se află şi un entuziast puşti de opt ani.

======================================================================

NOTA
(IMDB: 7.60) 8.4
Ice Age (2002)
Epoca de gheaţă
Regia: Chris Wedge
Cu: Ray Romano, John Leguizamo, Denis Leary
Gen film: Animaţie, Aventuri, Comedie
O aventura nemaivazuta care se invarte in jurul a trei personaje: un mamut, o foca si un tigru cu dintii mari care se avanta in aventura vietii lor atunci cand adopta un copil orfan

======================================================================

NOTA
(IMDB: 6.90) 7.7
Ice Age 2: The Meltdown (2006)
Epoca de Gheaţă 2: Dezgheţul
Regia: Carlos Saldanha
Cu: Ray Romano, Denis Leary, John Leguizamo
Gen film: Animaţie, Aventuri, Comedie
Diego, Manny si Sid se intorc in aceasta continuare a succesului Ice Age. De data asta, Epoca de Gheata este pe sfarsite... gheata incepe sa se topeasca, lucru care le va distruge valea prietenilor nostri. Cei trei eroi trebuie sa-i previna pe cei din vale despre pericolul ce-i paste

======================================================================

NOTA
(IMDB: 7.10) 8.8
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (2009)
Epoca de gheaţă 3: Apariţia dinozaurilor
Regia: Mike Thurmeier, Carlos Saldanha
Cu: Ray Romano, Seann William Scott, John Leguizamo
Gen film: Acţiune, Animaţie, Aventuri, Comedie, Familie, Romantic
Aventurile celor trei prieteni continuă, dar din iulie 2009. Sid, Manny şi Diego revin pe marile ecrane, alături de simpaticul şi veşnic lovitul de soartă Scrat, veveriţa cu tendinţe suicidale pentru o ghindă. Ce surprize ne rezervă scenariştii constituie un compartiment impredictibil

======================================================================

NOTA
(IMDB: 7.00) 7.6
Cloudy With a Chance of Meatballs (2009)
Stă să plouă cu chiftele
Regia: Phil Lord, Chris Miller
Cu: Anna Faris, Bill Hader
Gen film: Animaţie, Familie
Micul oraş Chewandswallow (adica Mestecăşiînghite) seamănă cu o mulţime de orăşele la fel de mici, cu o singură mare diferenţă: aici nu ninge niciodată cu zăpadă şi nici nu plouă cu apă. De trei ori pe zi, dimineaţa, la prânz şi seara, plouă cu supă şi suc, iar de nins ninge cu piure de cartofi. Şi când bate vântul nu-i deloc neobişnuit ca acesta să poarte o furtună de hamburgeri. Locuitorii oraşului au astfel o viaţă îmbelşugată, numai că totul se schimbă când porţiile care pică din cer sunt tot mai mari, ameninţând să inunde oraşul. Ceva trebuie făcut, şi repede!

======================================================================

NOTA
(IMDB: 6.60) 7.5
Monsters vs Aliens (2009)
Monştri contra extratereştri
Regia: Conrad Vernon, Rob Letterman
Cu: Will Arnett, Hugh Laurie, Reese Witherspoon, Rainn Wilson, Seth Rogen
Gen film: Acţiune, Animaţie, SF
Susan Murphy, o tanara din California, este lovita in ziua nuntii de un meteorit si se transforma intr-un monstru de 15 metri inaltime, pe care armata se grabeste sa-l captureze dandu-i numele de Ginormica. Dar Susan evadeaza si, alaturi de de alti monstri la fel de simpatici, incearca sa protejeze Terra de atacurile unui grup de extraterestri rauvoitori, condusi de infioratorul Gallaxhar

======================================================================

NOTA
(IMDB: 6.70) 7.3
Monster House (2006)
Monster House - Casa e un Monstru!
Regia: Gil Kenan
Cu: Mitchel Musso, Sam Lerner, Spencer Locke
Gen film: Animaţie, Aventuri, Comedie
DJ (Mitchel Musso), Chowder (Sam Lerner), si Jenny (Spencer Locke) sunt trei copiii care descopera ca vila de peste drum este... vie! Ea practic mananca orice fiinta care se apropie de ea. Cei trei eroi ai nostri incearca s-o convinga pe babysitterul care sta cu ei (Maggie Gyllenhaal), politia si pe un alt tip ciudat pe nume Skull (Jon Heder) ca spun adevarul.
======================================================================

NOTA
(IMDB: 7.00) 7.9
Bolt (2008)
Bolt
Regia: Chris Williams (IX), Byron Howard
Cu: John Travolta, Miley Cyrus
Gen film: Animaţie, Comedie, Familie, Fantastic
Pentru super-cainele Bolt (John Travolta), fiecare zi este plina de aventura, pericole si intrigi - cel putin pana cand camerele de luat vederi se opresc, caci Bolt este starul unui serial TV de succes. Cand el este transportat din greseala la New York, vom avea parte de cea mai mare aventura: una pe bune, in lumea reala. Inarmat numai cu convingerea ca toate faptele sale nemaipomenite sunt in acelasi timp si reale si insotit de doi improbabil companioni (o pisica de casa si un hamster), Bolt va descoperi ca nu are nevoie de super-puteri pentru a fi erou.

======================================================================

NOTA
(IMDB: 6.90) 7.8
Horton Hears a Who (2008)
Horton
Regia: Steve Martino, Jimmy Hayward
Cu: Jim Carrey, Steve Carell
Gen film: Animaţie, Aventuri, Comedie, Familie
Horton este un elefant care nu face decat sa viseze cat e ziua de lunga. Horton aude un strigat de ajutor venind dintr-un fir de praf ce pluteste prin vazduh. Convins ca exista viata pe acel fir de praf si ca "o persoana este o persoana, oricat de mica ar fi ea", Horton este hotarat sa le sara in ajutor micutilor in primejdie si sa-i protejeze, desi toti prietenii lui cred ca si-a pierdut mintile.

======================================================================

NOTA
(IMDB: 7.40) 8.3
Tim Burton's Corpse Bride (2005)
Mireasa Moartă
Regia: Mike Johnson, Tim Burton
Cu: Helena Bonham Carter, Johnny Depp
Gen film: Animaţie, Comedie, Fantastic, Muzical, Romantic, Dragoste
Acţiunea este plasată în secolul al 19-lea, într-un sat european, urmărind povestea lui Victor (voce - Johnny Depp), un tânăr care se pare că este sortit să se căsătorească cu Mireasa Moartă (voce - Helena Bonham Carter) în timp ce adevărata sa mireasa, Victoria (voce - Emily Watson) rămâne în lumea celor vii

======================================================================

NOTA
(IMDB: 8.10) 8.5
The Nightmare Before Christmas (1993)
Coşmar înainte de Crăciun
Regia: Henry Selick
Cu: Chris Sarandon, Danny Elfman
Gen film: Animaţie, Familie, Fantastic, Muzical
Plecând din oraşul Halloween, Regele Dovleac dă, din greşală, peste intrarea în oraşul Crăciunului şi este atât de impresionat încât hotărăşte să-l răpească pe Moş Crăciun şi să împartă darurile în locul acestuia. Numai că buna intenţie se transformă în coşmar, pentru că, în locul obişnuitelor daruri, copiii primesc păianjeni, gândaci şi cranii. Cum se vor rezolva lucrurile?

======================================================================

NOTA
(IMDB: 7.90) 8.3
Shrek (2001)
Shrek
Regia: Andrew Adamson, Vicky Jenson
Cu: Mike Myers, Eddie Murphy, Cameron Diaz
Gen film: Animaţie, Aventuri, Comedie
A fost odata candva un capcaun pe nume Shrek (Mike Myers) care traia intr-o mlastina indepartata si a carui liniste pretioasa a fost din senin tulburata de invazia unor personaje din povesti – niste soricei orbi in mancarea lui, un lup mare si rau in patul lui, cei trei purcelusi... si inca o multime de alte personaje surghiunite din regatul lor de catre Lordul Farquaad cel rau (John Lithgow).

Determinat sa le salveze casa si pentru a-si recapata linistea din propriul camin, Shrek cade
======================================================================

NOTA
(IMDB: 7.30) 8.4
Shrek 2 (2004)
Shrek 2
Regia: Kelly Asbury, Andrew Adamson, Conrad Vernon
Cu: Mike Myers, Eddie Murphy, Cameron Diaz
Gen film: Animaţie, Aventuri, Comedie
Parintii Printesei Fiona ii invita pe ea si Shrek la cina pentru a sarbatori nunta celor doi. Singurul lucru pe care nu-l cunosc inca este ca frumoasa lor fiica este acum o "cretura mare si verde", la fel ca si sotul ei...

======================================================================

NOTA
(IMDB: 6.00) 6.7
Shrek the Third (2007)
Shrek al Treilea
Regia: Raman Hui, Chris Miller
Cu: Mike Myers, Eddie Murphy, Cameron Diaz
Gen film: Animaţie, Aventuri, Comedie
Când tatăl Fionei se îmbolnăveşte, Shrek trebuie să-i urmeze pe tron, dar verdele căpcăun n-are deloc chef de această onoara care implică atâtea responsabilităţi... Astfel Shrek, Fiona, Donkey şi Motanul încălţat pornesc în căutarea unui nou Rege. Singurul candidat interesant ar fi însă un tip pe nume Arty (cunoscut nouă şi sub numele de "Regele Arthur"). Oare va vrea acesta să accepte responsabilitatea?

======================================================================

NOTA
(IMDB: 6.40) 8.3
Shrek Forever After (2010)
Shrek pentru totdeauna
Regia: Mike Mitchell
Cu: Antonio Banderas, Cameron Diaz, Eddie Murphy, Mike Myers
Gen film: Animaţie, Aventuri, Comedie, Familie, Fantastic
Eroul atâtor aventuri nemaipomenite, Shrek se simte cam stingher în mlaştina lui, ducând o viaţă paşnică alături de Fiona şi cei trei copii ai lor. Aprigul căpcăun, odinioară spaima satelor din jur, a ajuns o adevărată vedetă locală, iar autografele (acordate chiar pe furcile cu care era urmărit până nu demult) sunt la ordinea zilei

======================================================================

NOTA
(IMDB: 6.70) 7.5
Flushed Away (2006)
Aruncat la canal
Regia: David Bowers, Sam Fell
Cu: Kate Winslet, Hugh Jackman
Gen film: Animaţie, Comedie, Familie
Roddy este un soarece "de societate" care traieste intr-un apartament foarte sic din Kensington. Cand Syd, un umil soarece de canalizare, ii invadeaza "domeniul", Roddy incearca sa scape de el ademenindu-l in vasul WC-ului. Dar Syd nu este deloc prost, asa ca Roddy este cel atras de vartejul de apa si aruncat in lumea canalizarii, Ratropolis. Va reusi Roddy sa se intoarca?

======================================================================

NOTA
(IMDB: 6.80) 8.2
Over the Hedge (2006)
Peste tufiş
Regia: Karey Kirkpatrick, Timothy O. Johnson
Cu: Bruce Willis, Garry Shandling, Steve Carell
Gen film: Animaţie, Aventuri, Comedie, Familie
Ratonul calator si maestru al inselatoriei, RJ (Bruce Willis) soseste intr-o padure de langa un oras din Midwest, incantat de minunatiile pe care traiul alaturi de oameni le poate aduce animalelor flamande. Insa el descopera o comunitate retrasa care se teme de moarte de oameni, dupa ce conducatorul lor, Vern, o broasca testoasa (Shandling), a avut o intalnire cu niste baieti care l-au torturat.

======================================================================

NOTA
(IMDB: 5.80) 7.6
Chicken Little (2005)
Puiu' mic
Regia: Mark Dindal
Cu: Zach Braff, Joan Cusack
Gen film: Animaţie, Aventuri, Familie
După ce puişorul de găină numit Chicken Little (Puiu' Mic) provoacă panică generalizată atunci când crede că o ghindă căzută dintr-un stejar este o bucată de cer, micul pui este hotărât să-şi reabiliteze reputaţia. Dar tocmai când lucrurile iau o turnură bună pentru el, o adevărată bucată de cer îi cade în cap...

======================================================================

NOTA
(IMDB: 6.00) 6.9
Shark Tale (2004)
Povestea unui rechin
Regia: Bibo Bergeron, Vicky Jenson, Rob Letterman
Cu: Jack Black, Angelina Jolie, Will Smith
Gen film: Animaţie, Comedie
Lumea vietuitoarelor marine este zguduita atunci cand fiul sefului mafiot rechin este asasinat. Lucrurile se complica cand un pestisor pe nume Oscar este gasit la locul cu pricina. O comedie pentru intreaga familie, realizata de studiourile DreamWorks, producatoarele succesului Shrek.

======================================================================

NOTA
(IMDB: 6.20) 7.1
Bee Movie (2007)
Bee Movie: povestea unei albine
Regia: Steve Hickner, Simon J. Smith
Cu: Jerry Seinfeld, Renée Zellweger
Gen film: Animaţie, Comedie, Familie
Barry B. Benson (Jerry Seinfeld), o albina care tocmai a absolvit facultatea, nu are decat deziluzii in cariera aleasa: aceea de a produce miere. In timpul unei excursii in afara stupului, viata lui Barry este salvata de Vanessa, o florareasa din New York. In timp ce relatia dintre ei devine din ce in ce mai serioasa, Barry descopera ca oamenii mananca miere, prin urmare decide sa-i dea in judecata

======================================================================

NOTA
(IMDB: 7.10) 7.9
9 (2009)
Regia: Shane Acker
Cu: Elijah Wood
Gen film: Animaţie, Aventuri, Fantastic, Război, SF
Elijah Wood da viata unei papusi mecanice "care se intampla sa aiba sufletul umanitatii incorporat in ea", conform lui Wood. "Practic este vorba despre o lume post-apocaliptica, unde masinile create de om au distrus omenirea si aceste 9 masinarii incearca sa afle de fapt ce s-a intamplat cu omul de a disparut", mai adauga Wood. Printr-o intamplare fericita, 9 intalneste o micuta comunitate de papusi asemenea lui care se refugiaza din calea masinilor ce cutreiera pe Pamant cu scopul de a extermin

======================================================================

NOTA
(IMDB: 6.10) 7.5
Planet 51 (2009)
Planeta 51
Regia: Javier Abad, Jorge Blanco (III)
Cu: Gary Oldman, Jessica Biel
Gen film: Animaţie, Aventuri, Comedie, Familie, Fantastic
Zeci de ani omenirea a incercat sa exploreze spatiul in cautarea civilizatiilor extraterestre. Daca acum multi ani si noi traiam cu paranoia ca intr-o zi vom fi invadati de o rasa extraterestra, atunci locuitorii Planetei 51 traiesc si ei cu frica unei invazii extraterestre. Dar paranoia lor devine realitate atunci cand un astronaut de pe Pamant ajunge pe suprafata planetei lor. Astronautul Chuck Baker crede ca este primul care calca pe aceasta planeta, dar este acesta adevarul?

======================================================================

NOTA
(IMDB: 6.30) 7.0
Robots (2005)
Roboţi
Regia: Chris Wedge
Cu: Ewan McGregor, Halle Berry
Gen film: Animaţie, Aventuri
Roboti este o comedie de animatie realizata de autorii succesului Ice Age. Robots beneficiaz

======================================================================

NOTA
(IMDB: 7.30) 8.0
Cars (2006)
Maşini
Regia: John Lasseter
Cu: Marcel Iureş, Florian Ghimpu, Corina Dănilă
Gen film: Animaţie, Comedie, Familie, Sport
PRIMUL FILM DE ANIMATIE DE LUNG METRAJ DIFUZAT PE ECRANELE DIN ROMANIA DUBLAT IN LIMBA ROMANA. Lightning McQueen este un "masinut" mandru nevoie-mare, incepator in ale curselor de masini. El merge in viteza spre o cursa importanta, dar ajunge in Radiator Springs, unde are un accident in urma caruia distruge multe din componentele locuitorilor acestui orasel.

======================================================================

NOTA
(IMDB: 7.20) 8.0
A Bug's Life (1998)
Aventuri la firul ierbii
Regia: John Lasseter
Cu: Hayden Panettiere, Ashley Tisdale
Gen film: Animaţie, Comedie
O increngatura unica de comic nemaiintalnit, de personaje cu suflete generoase si imagini vizuale uluitoare, acest

======================================================================

NOTA
(IMDB: 8.10) 8.4
Monsters, Inc. (2001)
Compania Monştrilor
Regia: Pete Docter
Cu: John Goodman, Billy Crystal
Gen film: Animaţie, Aventuri, Comedie, Familie, Fantastic
In Monstropolis, isi are sediul o companie unde lucreaza monstruleti de toate formele si marimile. James P. Sullivan (Sully, pentru prieteni) si bunul sau prieten Mike lucreaza si ei la aceasta companie ale carei resurse principale sunt tipetele copiilor speriati.

======================================================================

NOTA
(IMDB: 8.20) 8.5
Finding Nemo (2003)
În căutarea lui Nemo 3D
Regia: Andrew Stanton
Cu: Albert Brooks, Ellen DeGeneres
Gen film: Animaţie, Aventuri, Comedie
SUNT 3, 7 TRILIOANE DE PESTI IN OCEAN. EI CAUTA PE UNUL SINGUR. O aventura subacvatica care urmareste calatoria amuzanta si plina de aventuri a doi pesti

======================================================================

NOTA
(IMDB: 7.40) 8.0
The Simpsons Movie (2007)
Simpsonii - filmul
Regia: David Silverman
Cu: Dan Castellaneta, Nancy Cartwright
Gen film: Animaţie, Comedie
Homer trebuie sa salveze orasul Springfield de o catastrofa pe care el insusi a provocat-o. Este vorba despre noul animal de companie al lui Homer - un porc - si depozitul de deseuri radioactive din Springfield, o combinatie care declanseaza un dezastru fara precedent in istoria orasului. Ca urmare, Marge este furioasa pe prostia momumentala a lui Homer si o banda de indivizi dornici de razbunare ataca resedinta familiei Simpson.

======================================================================

3 răspunsuri:
| Furculingură a răspuns:

Despicable me (1, 2)
Paranorman
Puss in boots
Alvin
Ted
Ice Age
The Lorax
Rise of the Guradians
Horton hears a who
Wall-E
Hotel Transylvania
Frankenweenie
Up
Coraline
How to train your dragon
Persepolis

| Latinmoon a răspuns:

Despicable me 1 si 2.winking

| Sphilips a răspuns:

Poti viziona seria Twilight, mie mi-a placut foarte mult!