| anonim_4396 a întrebat:

Buna tpu.De ce nu pot invata engleza? Cu toate ca invat cuvinre noi si ascult muzica si ma uit la clipuri nu reusesc sa progresez?
De ce?
Sau sunt eu nerabdator?
Imi explica cineva va rog cum e.

6 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Citește cărți în engleza, începi cu alea de copii, apoi treci la alea mai avansate.

| LoveSleep a răspuns:

Ești prea nerăbdător pentru modalitatea în care înveți.

| LPCTSTR a răspuns:

Nu avem cum explica pentru ca nu suntem tu si nu suntem aceeasi, nu avem mediul tau si nici nu avem acelasi mediu.
Eu, de exemplu, am deprins engleza in vreo 4 ani de urmarit, in special, clipuri pe Yt, invatat de pe maculatura, secundar filme și jocuri, pana sa-mi dau seama ca eu stiu engleza.

| mastadont a răspuns:

Ca să progresezi trebuie să și practici, faptul că doar te uiți la filme nu e destul. Caută persoane care știu foarte bine engleză, sau chiar nativi, și vorbește cu ei prin scris și vocal, asta e cea mai bună practică.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Mergi la un curs pentru a învață engleză nu este greu deloc nici nu te stresa nici necaji progresul se vede in timp nu peste noapte numai bine

| LilWatamaloon a răspuns:

Probabil ai o problemă cu reproducerea, înțelegi foarte bine ceea ce ți se spune, dar nu poți lega două cuvinte pentru a da un răspuns, am avut și eu aceeași problemă, încearcă să găsești prieteni care știu să vorbească engleză destul de ok și exersează cu ei, te va ajuta foarte mult.