| marymmarymmarym123 a întrebat:

TPU de ce se taie gaina de lasatul secului. Astazi este lasatul secului care se tine post.

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Normal ca se taie; doar n-o mananci vie, cu fulgi, cu tot!
Se taie pentru ca, teoretic, e ultima data cand mananci carne inainte de Craciun. Asta, in caz ca tii post. Daca nu tii, n-are niciun rost sa te mai agiti.

| marymmarymmarym123 explică (pentru ardnaxur1961):

Nu frate eu nu am zis ca nu trebuie sa o manac vie doamne fereste. Eu zic ca imi este mila de ele eram curios de ce se taie atata deci asa e traditia mersi iti dau funda.

3 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Este un obicei pagan pe care n-oi l-am preluat de la niste oameni care credeau in Zalmoxes.

| zurick a răspuns (pentru zurick):

Noi*
Nu stiu ce am azi