| BiancaA a întrebat:

Ce parere aveti, in poezia Miorita "maicuta bratrana" e sotia sau mama ciobanului moldovean?

Răspuns Câştigător
| deutza a răspuns:

Mama,el este inca foarte tanar ca sa fie insurat,asta se desprinde din descrierea pe care i-o face maicuta batrana si din aceasta cauza nu vrea ca Mioara nazdravana sa ii spuna mamei ca:"la nunta mea/a cazut o stea",deoarece in mediul rural disparitia unei stele inseamna moarte, iar daca i-ar fi spus acest lucru, maicuta batrana si-ar fi dat seama ca el a murit.ciobanul si-a descris moartea ca o nunta,deoarece tot in mediul rural,in satele acelea mai vechi mortul,respectiv moarta este imbracat/a in haine de mir/mireasa,pentru ca daca moare inainte sa fie insurat sau casatorita,se spune ca nu si-a indeplinit rostul in lume, iar daca se procedeaza asa acei oameni cred ca moartea este invinsa, pentru ca nunta inseamna viata.

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mama.Maicuta vine de la mama.

| YukikoMaya a răspuns:

Mama
spune si in baladawinking

| bunny112 a răspuns:

E mama ciobanului

| AlxMro a răspuns:

In primul rand e maicuta (maica.) in al doilea rand e batrana, asadar ajungem la concluzie ca este mama lui.

| deutza a răspuns:

Vulturas poezia nu a fost scrisa dupa Baltagul.A fost invers. Miorita este o creatie populara si multi critici spun ca pe baza Mioritei a fost scris Baltagul, insa parerile sunt impartite, pentru ca sunt critici care spun exact contrariul

| andreeeeea a răspuns:

Mamahappy
normallaughing

| vulturas a răspuns:

Depinde poezia a fost scrisa dupa Baltagul de Mihail Sadoveanu, in care un on pleca cu oile si cei 2 amici care il insoteau lau urmarit dupa ce a vandut oile si lau omorat cu baltagul(topor cu 2 taisuri)iar femeia a inceput sa il caute era vorba de o femeie batrana dar aceea era o vrajitoare vecina cu ei...deci cred ca era nevastasabig grin fundita?

| madalina_5639 a răspuns:

Eu zic ca e mama ciobanului...(asa a zis profa)