| Crysthina a întrebat:

Este bine sa bei bautura energizanta(de orice fel)?

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Cu siguranta nu. Daca ai intr-o zi nevoie, este, sa zicem, ok, insa a-ti face un obicei din a bea energizante este, dupa parerea mea, sinucidere.

| Crysthina explică (pentru AFR81):

Multumesc Adrian Federer pentru raspuns! Nu am încercat și as vrea sa încerc dar cunosc pe cineva care bea zilnic bautura energizanta și s-a obișnuit asa și spune ca îi creează o stare foarte buna de când le consuma

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Alea naturale, gen cafea da.

| Freya1 a răspuns:

Poti sa bei un suc natural, sa mananci niste fructe, sa iei vitamine.
Energizantele de pe piata nu sunt bune.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu e bine ca sunt pline de chimicale.

| liliana77any a răspuns:

Nu iti face rau la ficat, din cauza energizantului a murit Denisa Raducu.

| Crysthina explică:

Antiexemplu96, poate tu nu stii, Denisa manelista a avut carcinom hepatocelular un tip de cancer la ficat nu a murit din cauza energizantelor.

| Jonas94 a răspuns (pentru Crysthina):

Energizantele conțin de obicei, o cantitate de cofeină echivalentă cu 4 cești de expresso italian. O cantitate uriașă, pentru orice organism.
Cofeina de obicei, dă hype-ul acela pe care îl simțim cu toții, pentru că forțează ficatul să ardă rezervele sale de grăsimi, necesare pentru organism, într-o situație de criză (lipsa mâncării, etc).
Cofeina consumată în exces are un efect devastator, nu numai pentru ficat ci și pentru inimă.
Am avut o cunoștință, care a murit de insuficiență cardiacă; își formase un obicei prost de a bea energizant la PET, timp de câțiva ani și s-a curățat imediat.

| R00xy a răspuns:

Daca bei zilnic nu. Daca esti dependenta si bei zilnic, nu,