| Nuta_Marius_1998 a întrebat:

Eu am dat de un exercitiu ciudat la c++, este vorba despre anii bisecti. Eu dau raspunsul ca un an este bisect daca se imparte la 4 fara rest, dar vad ca raspuns ca un an este bisect daca se imparte la 4 fara rest si nu se imparte la 100 sau se imparte la 400. Ceva de genul acesta este raspunsul. Stiti ceva despre acest lucru? Eu ma gandeam doar ca trebuie impartit la 4 si atat dar nu e asa.

Răspuns Câştigător
| unu3doi2trei1 a răspuns:

Da, așa este, un an este bisect dacă este divizibil cu 4 sau 400. Dacă se împarte la 100, dar nu se împarte și la 400, deși 100 este divizibil cu 4, anul nu este bisect.Trebuie să pui niște condiții.

1 răspuns:
| Ineys a răspuns:

Asta e matematica nu C++.