| Nuvăsufăr a întrebat:

Ştiţi că în anii bisecţi fetele dau mărţişoare la băieţi, nu?

Răspuns Câştigător
| luiza a răspuns:

Da asa este! doar ca nu se respecta si tot baietii ne dau noua martisoare! O primavara fericita!

9 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

N-am primit niciodata un martisor. Ci doar expresia: auzi bai, talambule, da' tu nimic de 1`martie? Hihihihihi.

| crissmay a răspuns:

Nu e adevarat, in anumite regiuni ale tarii (Moldova) baietii poarta martisoare, dar n-are nicio legatura cu anul!

| Nuvăsufăr explică (pentru crissmay):

Nu? C@c@t... oups, greşeala mea.

| Nuvăsufăr explică (pentru crissmay):

Http://www.TPU.ro/......ilor-a-si/

Am căutat pe google, şi ăştia au greşit şi tu eşti singura care are dreptate?
În an bisec, se inversează rolurile.
Dacă nu ştii nu te mai băga în seamă.

| crissmay a răspuns (pentru Nuvăsufăr):

Da de unde stii tu ca se dau martisoare baietilor in an bisect? Pentru ca s-a pus intrebarea?!
Cand o sa citesc/aud de la surse sigure o sa cred dar asa nu!

| Nuvăsufăr explică (pentru crissmay):

Am întrebat părinţii şi bunicii, e o tradiţie. Nu ştiu de ce nu se regăseşte pe google search.

| crissmay a răspuns (pentru Nuvăsufăr):

Aha...multe traditii se pierd in timp, de aceea nu le mai putem gasi pe Internet.

| Yamx a răspuns:

Eu stiam ca doar in Moldova se dau martisoare si la baieti.

| wpumaw a răspuns:

Martisoare la baieti se dau in bistritia. suceava. botosani dar si in brasov in anii bisecti.si normal asa ar trebui sa fie si in toata tara. mai vad in unele articole scrieri de genul. "... De atunci tinerii împletesc doi ciucurasi: unul alb si unul rosu. Ei le ofera fetelor pe care le iubesc sau celor apropiati." ...deci conform traditiei martisoarele se impletesc si se dau celor dragi. eu unul nu am vazut barbati sa impleteasca. deci faceti voi calculele si ganditi putin logic si o sa vedeti cat de penibil e. dar aroganta celor din sud si vest destrama obicieurile romanesti.la fel cum au destramat si obiceiul dragobetelor inlocuindul du Valentines day. ignorati-va in continuare. bafta tuturorwinking