| Andreeaa221 a întrebat:

Buna TPU.

Eu sunt in clasa a 9a, si ne-a predat la chimie configuratia electronica. sincer NU am inteles nimic! Maine dau test si nu stiu nimic.
Imi explicati si mie configuratia electornica?puppy dog eyes
FUnda.

1 răspuns:
| oprescudorin11 a răspuns:

Nu stiu daca te ajuta, dar iti dau un exemplu: daca e hidrogen, are un nucleu cu 2 protoni (sarcina +) si 2 electroni care se plimba bezmetici in jurul nucleului, ca baietii in jurul fetelor si fluturii in jurul becurilor!