| ana112233 a întrebat:

Imi puteti spune, v a rog mult, cum sa face configuratia electronica? Nu am inteles deloc cum sa face, profesoara nu ne-a predat bine si am pe maine tema sa fac configuratia electronica a elementelor pana la argon, dar nu am inteles nimic.

6 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Cunoscand nr. de electroni ai unui element poti face configuratia acestora retinand cati electroni incap pe un strat, cati max de electroni. Si trebuie sa retii ca pe 1 strat incap doar 2 electroni cu exceptia H care are doar 1. Pe stratul 2 incap max 8 electroni, pe stratul 3 incap 18 si pe stratul 4 incap max 32 de electroni. Tu cum a dat cineva un ex. aici Magneziu stii sau ti se spune are 12 electroni si tu trebuie sa-i asezi.D eci asezi 2 pe primul strat-8 pe al 2lea strat si pe al treilea cati au mai ramas adica 2.Si uite asa faci in functie de cati electroni ai, dar trebuie sa stii cati incap max pe fiecare strat.Asta e tot.

| AnneღU a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Configura%C8%9Bie_electronic%C4%83
http://www.scritub.com/stiinta/chimie/CAIET-DE-PROBLEME-LA-CHIMIE35591.php

Si bineinteles totul consta in acea "formula " care ti-o preda profa! Fii mai atenta la ore, daca nu, cere niste explicatii in plus!
Trebuie sa stai cu tabelul elementelor in fata entru ca de acolo iei informatiile. Sper sa te ajute cele 2 documente.

| AlexCiobi a răspuns:

Uite cum facem, eu iti dau un exemplu, ok?
Mai intai trebuie sa calculezi cati protoni si electroni are elementul (adica numarul de masa si numarul atomic).
De exemplu la Magneziu are 12 protoni si 12 electroni.
Uite asa se face configuratia electronica:
1(K): 2 electroni
2(L):6 electroni
3(M): 4 electroni
Acum sa iti explic:
Daca magneziul are 12 electroni tu il sa asezi pe straturi electroni.
Am pus 1(K) pentru ca e primul strat pe care incap doar 2 electroni, 2(L) am pus 6 electroni pentru ca incap 6, iar pe al treilea tot 6 incapeau dar mai erau de pus doar 4 electroni.
Pentru ca 2+6+4 da 12 electroni exact cat are magneziul.
In concluzie tu trebuie sa asezi electroni pe straturi.(1(K) max 2e, 2(L) max 6e, 3(M) max 6e si restul cauti pe internet cati electroni incap pe urmatoarele straturi.
Sper ca te-am ajutat

| relian a răspuns (pentru AlexCiobi):

Magneziul are 12 electroni si sunt configurati 2-8-2 nicidecum cum ai aratat tu. Deci daca nu stii sigur nu spune prostii. Daca luam atomul putem spune ca avem pe primul strat 1 sau 2 electroni. Deci in afara de H unde avem, pe primul strat 1 electron restul atomilor au asa cum ai spus tu 2 electroni. Dar pe stratul 2 nu avem 6 cum tu stiai sau configurai, ci 8 electroni. Pe stratul al 3lea avem max 18 electroni si pe stratul 4lea avem max 32 de electroni. Tinand cont de numarul max ce se poate afla pe un strat, vom avea la Magneziu =12 e 2 pe primul strat, 8 pe al doilea si cati au mai ramas pana la 12 pe ultimul adica 2. Bafta.

| dRoNNNkw0w a răspuns:

Https://www.google.ro/? gws_rd=cr&ei=HGJAUqqOHKOn4gSPjYBg#q=configuratia+electronica, cauta aici si vei gasi. Google e raspunsul tuturor intrebarilor.