| PetrusEmanuelMihai a întrebat:

Buna TPU, Hristos A Inviat! Se spune ca un caine intelege totul doar ca nu poate vorbi. Insa am o intrebare. Daca acel caine te musca gen exemplu de picior si apoi te lasa de picior si te vede ca te tii de acel picior stie ca te doare si ca de aia te tii de picior sau nu stie pentru ca e animal si nu judeca?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Hai sa-ti explic in stilul tau:
Daca un om se raneste la mana si ii curge sange, tu stii daca pe acela il doare sau nu stii?
Evident ca NU stii, nu pentru ca nu judeci, ci pentru ca nu simti ce simte acel om ranit!
Cam acelasi lucru este si cu cainele, el doar te-a muscat, dar nu poate simtii ce simti tu, pentru ca nu este corpul lui.

| Freya1 a răspuns:

Sunt animale ce realizeaza ca au facut ceva gresit dupa reacția ta.Dar asta in general la animalele obisnuite cu oameni si reactile lor.