| Anonim8789 a întrebat:

Bună TPU, la anul viitor vreau sa ma transfer la un alt liceu, nu știu sigur ce profil și încă ma gândesc la asta, dar am de ales între bio, chimie și filo. Prima rugăminte pe care vreau sa o adresez este dacă cineva este la Dragoș Vodă, Sighetul Marmației și știe cât de cât profilele si clasele, care dintre profile vi se par mai ușoare? Iar a doua întrebare este, dacă dau diferențe la muzica, desen și latina iar eu nu sunt sigur la ce profil vreau 100% pot sa pun 2 profile ca variante și apoi sa aleagă școală unde întru după medie?

2 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Intre filo si stiinte ale naturii este o diferenta considerabila daca tu ai preferinte pentru unele materii si in acelasi timp nu te descurci la altele.In locul tau de acolo as pleca, as face o lista cu materiile care imi plac, cu note bune si materiile la care nu excelez, apoi compari in functie de profil si vezi unde crezi ca ti se va potrivi, unde vei invata cu drag in functie de personalitatea ta si de ce doresti sa faci pe viitor, asta daca iei in calcul o facultate.Succes.

| Anonim8789 explică (pentru dullcat):

Tbh cred ca filo e pentru mine, îmi place cititul, limbile străine si chiar și geografia dar și puțin istoria. Cred ca mi-ar fi mai ușor bacul și as avea media mai mare, as putea întra la o facultate bună.